"Курир": Ако реши косовския въпрос до ноември, Гренел ще стане вицепрезидент

22.02.2020 12:57
Ричард Гренел СНИМКА: Ройтерс

Ако специалният пратеник на американския президент за преговорите между Белград и Прищина Ричард Гренел реши косовския въпрос до изборите в САЩ през ноември, той ще бъде новият вицепрезидент или държавен секретар на САЩ, пише днес сръбският в. "Курир", позовавайки се на източници от дипломатическите кръгове.

"Целта на Гренел е да се постигне споразумение, което се отнася преди всичко за подобряване на отношенията и икономическото сътрудничество, но не и за политически договор за признаване на Косово. Тръмп държи този въпрос да се реши. Гренел е реалист и затова за пръв път през последните 30 години САЩ не са изключително на страната на косовските албанци", посочва източник на вестника, предава БТА.

Той припомня, че на състоялия се неотдавна форум за сигурността в Мюнхен Гренел отказа да се срещне официално с новия косовски премиер Албин Курти, защото въпреки настояването на Вашингтон Прищина не отмени 100-процентовите мита за сръбски стоки. Според източника на "Курир" Гренел е казал на Курти, че този въпрос трябва да се реши в срок от няколко седмици и че ако това не стане, "никой от американската администрация няма да се среща с него".

Основната задача на Гренел е да успокои напрежението между Белград и Прищина и да ги накара да се съсредоточат върху икономическите въпроси, казва същият източник.

Други от От страната и света

Обвиниха мъж, заканил се с нож на жена си

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 67-годишен мъж, заканил се с убийство с нож на жена. Събраните до момента доказателства сочат, че на 20.03.2026 г. кв. „Суходол" в гр

Петролът и геополитиката натежаха над Уолстрийт, акциите отново поеха надолу

Американските фондови пазари се върнаха към пониженията днес след краткото възстановяване в началото на седмицата - под натиска на покачващите се цени на петрола и нарастващата несигурност около

Дни на отворените врати в детските градини на Русе за трета поредна година

За трета поредна година Община Русе организира Дни на отворените врати в детските градини на територията на общината. Кампанията е насочена към родителите на деца

МВР сменя и някои от началниците на районните полицейски управления

Смяна в някои от началниците на районните полицейски управления, след като наскоро бяха сменени 23 от общо 28-те областни директори, главният секретар на МВР, директорите на националната полиция

"Блумбърг": Иран е спрял доставките на газ към Турция

Иран е спрял доставките на природен газ към Турция в следствие на нападенията на Израел над находището "Южен Парс", съобщи онлайн изданието "Биргюн", позовавайки се на информация на "Блумбърг"

>