Добавиха Иран в списък на страни, без мерки срещу финансирането на тероризма

21.02.2020 18:41
СНИМКА: Pixabay

Международна агенция, следяща финансирането на тероризма, обяви днес строги нови строги мерки за контрол върху Иран, като го вписа в черния списък на държавите, които не отговарят на международните критерии за борбата срещу финансирането на тероризма и прането на пари, предаде Асошиейтед прес.

В същото време Групата за финансови мерки срещу прането на пари (FATF), която заседава тази седмица в Париж, добави още седем страни към списъка на тези, които следва да бъдат наблюдавани по-внимателно.

Тя също така облекчи временно статута на Пакистан, като даде на неговото правителство още четири месеца да вземе строги мерки срещу финансирането на тероризма и не го вписа в "черния списък", което би създало много проблеми на страната, добави БТА.

Така в момента Иран и Северна Корея са единствените две страни в черния списък. Това означава, че финансовите трансакции с тях са под строг надзор, което силно оскъпява и затруднява правенето на бизнес с тях. Международните кредитори могат също така да поставят ограничения върху отпускането на заеми на страни от списъка.

Обявената днес строга мярка срещу Иран е заради неизпълнението от него на обещанията, дадени на Групата за финансови мерки срещу прането на пари въпреки многократните предупреждения. В съобщението се казва, че Иран не е направил достатъчно, за да криминализира финансирането на тероризма, да изисква прозрачност при онлайн трансфери или да замразява активи на терористи, които са обект на санкции на ООН.

Освен това бяха добавени нови седем страни към т.нар. "сив списък" поради сериозни пропуски или неудачи в предотвратяването на финансирането на терористични групи или на прането на пари. От тези страни - Албания, Барбадос, Ямайка, Мавриций, Мианма, Никарагуа и Уганда - се изисква да вземат серия от юридически и други мерки, за да бъдат извадени от този списък и да избегнат по-нататъшни финансови наказания.

Други от От страната и света

Депутатите почиват месец, звънецът ще бие 14 дни след Нова година (Обзор)

Проф. Андрей Чорбанов напусна ИТН Почти месец ваканция ще имат депутатите, след като приеха набързо удължителния бюджет преди три дни и така избегнаха риска от извънредни заседания по Коледа

Божидар Божанов: Реалистично е да се променят изборните правила

Реалистично е да се променят изборните правила, каза в "Панорама" съпредседателят на "Демократична България" Божидар Божанов. "Голямата цел е демонтирането на модела

Задържаха двама руснаци на летището в София

Руските граждани Олег Олшански и Сергей Ивин са задържани на софийското летище по искане на властите на САЩ, съобщава ТАСС. По информация на руското посолство в България, предоставена на агенцията

Делян Добрев: Амбицията да вдигнем доходите повече, бутна правителството

Амбицията да вдигнем доходите повече, отколкото дефицита, бутна правителството ни. Това каза депутатът от ГЕРБ Делян Добрев в "Панорама" по БНТ. "През последния един месец имаше цял набор от бюджети

КЗК разреши на “Фьоникс фарма” да купи аптеки "Медея", но с условия

Българското дружество на най-големия европейски дистрибутор на лекарства ще придобие 47 конкурентни обекта Комисията за защита на конкуренцията разреши на българското дружество на най-големия

>