Хотелите с 1,5 млрд. лева приходи от нощувки за 2019 г. (Обзор)

11.02.2020 22:45 Христо Николов
Вицепремиерът Марияна Николова се срещна с вицепрезидента на Европейската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Ван Мюлдърс. Николова отбеляза, че туристическият бранш допринася с около 12% за БВП на България.

Хотелите в България са получили 1,505 млрд. лв. приходи само от нощувки през 2019 г. Това е с 3,4% повече от 2018 г., въпреки че данните за броя на нощувките показва не увеличение, а леко намаление от 0,4% в сравнение с предходната година. Данните са на НСИ въз основа на публикуваните във вторник резултати за декември 2019 г.

В тези приходи не влизат парите от допълнителни дейности като хранене, услуги, търговска дейност. Сумата е рекордна и не е постигана у нас дори в годините преди световната икономическа криза, сочат данните.

По-голямата част от тези 1,505 млрд. лв. са получени като приход от хотелите с 4 и 5 звезди. Средната заетост на хотелите през 2019 г. е била 25,2%, но на тези с 4 и 5 звезди е била 35%, на хотелите с 3 звезди е била 23,4%, а на тези с 1 и 2 звезди - 15,7%.

Въпреки че през последните години намалява, в България все още има твърде голяма разлика в дейността на местата за настаняване в пика на летния сезон и през останалото време от годината. Само през август 2019 г. например приходите на хотелите са били над 377 млн. лв., докато през декември падат на 52 млн. лв.

Освен това в разгара на лятото у нас са действали общо 3391 хотела с 325 400 легла, но през декември те вече са с около една трета по-малко - 2024 с общо 119 хиляди легла. Тези разлики идват най-вече от областите Бургас, Варна и Добрич, където огромната част от морските хотели функционират само по време на летния сезон, но през останалото време от годината затварят.

През декември 2019 г. например над една пета от приходите от нощувки в България - 11 млн. лв., са получени от хотелите в столицата, а 10 млн. лв. са получени от местата за настаняване в област Благоевград. През август обаче във Варна тези приходи надвишават 100 млн. лв., докато в столицата са едва 13 млн. лв.

Други от От страната и света

НСО с крути мерки за отбелязването на празника на Българската армия в София

Националната служба за охрана (НСО) обяви мерки за сигурност в столицата за Деня на храбростта и празник на Българската армия, посочиха от пресцентъра на службата

Тодор Тагарев: Липсата на хора е големият проблем на армията ни

Липсата на хора е големият проблем на българската армия и трябва да се намери решение за окомплектоването. Това заяви бившият министър на отбраната Тодор Тагарев в сутрешния блок на bTV

Запрянов: Финансов е аргументът да няма парад за Гергьовден

Няма парад на днешния 6 май - Гергьовден, защото сме в положение на удължителен бюджет. Нямаме реален бюджет да организираме голям парад с техника и личен състав

Св. Румен убива ламята - виж оживялата карикатура на Ивайло Нинов

Анимация карикатура на седмицата от автора на "Малкия Иванчо" Ивайло Нинов. Всяка седмица очаквайте нова карикатура с хумористичния поглед към събитията, представен от Ивайло Нинов

Гергьовден събира много празници в едно

Днес е Гергьовден - Ден на храбростта и празник на Българската армия. На 6 май празнуват и животновъдите. А на същата дата, но през 1651 г. е издадена първата печатна книга на новобългарски

>