Лични данни на милиони израелци изтекоха заради приложение на управляващите

11.02.2020 09:55
Бенямин Нетаняху СНИМКА: РОЙТЕРС

Пробив в сигурността на дигитално приложение, използвано от управляващата в Израел консервативна партия, даде достъп на хакери до личните данни на близо 6,5 милиона израелци, съобщи експерт по киберсигурност, цитиран от Асошиейтед прес.

Приложението се използва за управление на предизборната кампания на партията "Ликуд" на премиера Бенямин Нетаняху. Новината за гафа идва само няколко седмици преди извънредните парламентарни избори в Израел на 2 март - третите в рамките на една година. Нетаняху се бори за преизбиране за четвърти пореден мандат като премиер, след като два поредни избора през 2019 г. приключиха с резултати, които не позволиха да бъде съставено правителство, предава БТА.

"Ликуд" призна, че е "предотвратила опит" за хакерска атака срещу дигитална платформа, използвана за привличане на партийни поддръжници в изборния ден. Партията обаче не отговори на отправени запитвания за изтичането на данни.

Разкритието поставя в твърде неудобно положение управляващата партия, която миналата година нарочи главния съперник на Нетаняху - Бени Ганц, лидер на опозиционната партия "Синьо и бяло", като го обвини, че телефонът му е бил хакнат от иранското разузнаване. Ганц е бивш началник на Генералния щаб на армията.

Според цитирания от АП експерт - Ноам Ротем, изтеклата информация включва имена, адреси, идентификационни номера и избирателни секции на милиони израелски гласоподаватели, а в някои случаи и техните телефонни номера, пол и политически предпочитания.

Компрометираното дигитално приложение, използвано от "Ликуд", се нарича "Избирател" и е разработено от израелската софтуерна компания "Фийдбек". Ротем казал, че е получил анонимен сигнал от хакер за пробива, и впоследствие сам пробвал и потвърдил изтичането.

Други от От страната и света

Изгоря обор с овце край Сандански

Обор с овце изгоря при пожар край Сандански. Огънят е лумнал в четвъртък около 22 часа в стопанска постройка в село Ласкарево. Екипи на пожарната са пристигнали на място и са потушили пламъците

Божидар Божанов и Ивайло Мирчев отдадоха почит на жертвите на "Възродителния процес"

Съпредседателите на „Да, България" Божидар Божанов и Ивайло Мирчев на Тюркян чешма отдадоха почит на жертвите на "Възродителния процес". В пост във фейсбук Божанов заяви

Над 3,7 млн. лева достигнаха даренията за "Българската коледа"

Над 3 720 000 лева достигнаха даренията за „Българската Коледа" от началото на двадесет и третото издание на благотворителната кампания под патронажа на президента Румен Радев

Пет столични квартала са със замърсен въздух тази сутрин

Пет столични квартала са със замърсен въздух тази сутрин. Това са „Овча купел", „Зона Б-5", Красно село, Борово и Кръстова вада. Въздухът в София тази сутрин е по-чист от изминалите дни

Пътната обстановка в София е нормална, опесъчени са пътищата до Витоша

Пътна обстановка в Столична община на 26 декември към 9.00 часа е нормална, а движението се извършва при зимни условия. През нощта са извършени обработки със смеси против заледяване по улици

>