Продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия

10.02.2020 11:33

Продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия, липсват и някои от ефективните лекарства . Около тази теза се обединиха лекари и родители на деца с епилепсия, предаде БТА. 

Проф. Иван Литвиненко, началник на Клиниката по детска неврология в столичната болница "Проф. Иван Митев" обясни, че в България има нови и скъпоструващи лекарства за лечение и контрол на болестта, но липсват стари и ефективни лекарства. Поради икономически причини няма кой да ги осигури, тъй като те са евтини, което пък налага да ги набавяме "едва ли не по незаконен път", добави той. Проф. Петя Димова, детски невролог от столичната болница "Св.Иван Рилски" изрази мнение, че липсата на евтините, но ефективни лекарства се дължи и на високата такса за регистрацията им. Според лекарите точно тези медикаменти са животоспасяващи за децата.

Представители на организации на родители на деца с епилепсия, както и лекарите окачествиха отказа от прием в детска градина или училище като "абсолютна дискриминация". Не е редно децата да бъдат извън образователната система, не е редно и да се крие състоянието им, за да не отпаднат от образователната система, каза още проф. Литвиненко. По думите му децата с епилепсия не са със специални образователни потребности. Единствената разлика между тях и останалите деца е, че в един момент болното дете може да получи пристъп. Учителите трябва да се обучат как да реагират и да не се страхуват, подчертаха специалистите.

За Министерството на образованието и науката /МОН/всяко дете е важно, каза Емануела Спирова от дирекция "Приобщаващо образование" към МОН. Никой не отрича, че проблеми съществуват, каза още тя и допълни, че процесът за приобщаване на всички деца изисква и време.

В европейския парламент има 64 "адвокати на епилепсията" - депутати от всички страни - членки, но до днес България няма такъв представител, което означава, че няма глас за инициативи за подкрепа, каза още проф. Димова. Според Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия днес в асоциацията е пристигнало писмо, в което се казва, че евродепутатът Цветелина Панкова се е съгласила да бъде "адвокат на епилепсия".

Продължава стигмата върху болните деца и възрастни, страдащи от епилепсия, единодушно беше мнението на медиците и на родителите.

Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация /СЗО/ за България, каза, че се водят кампании, чиято цел е "да изведе болестта извън сенките". Приета е резолюция на СЗО относно глобалната тежест на епилепсията, с която се призовават страните членки да се обединят и да отделят повече внимание на борбата с епилепсията. Смятаме, че има много стъпки, които да се предприемат, за да не се допусне появата на заболяването - пренатална диагностика, избягване на черепно-мозъчни травми, инфекции на главния мозък. България трябва да вземе мерки в областта на детското и майчиното здравеопазване, подчерта Околийски.

Други от От страната и света

Експертиза и свидетел ще кажат саботирал ли е тираджията, блокирал “Хемус” на Великден (Обзор)

Направи километрично задръстване, пуснаха го без обвинения, но МВР видя умисъл и изправна машина Има ли умишлен саботаж от страна на българския шофьор на тир

До 100% надценка от оранжерията до магазина, рекорд при картофите (Обзор, графика)

3 евро разлика между етикета в София и Перник. А брашното, краставиците, прясното мляко и закуската у нас са по-скъпи от Германия, Франция и Испания Цената на плодовете от оранжерията до щанда в

Паскал признал, че 5 пъти прекарал през границата незаконни цигари (Обзор)

Той сключи споразумение с прокуратурата и получи 2 години и осем месеца условно Соченият за контрабандист №1 Никола Николов-Паскал, който през септември 2024 г

Бензин и дизел качиха цените само за месец с 0,9% (Обзор, графика)

През март инфлацията у нас рязко скочи, като годишната достигна 4,1% в сравнение с 3,3% за февруари. Месечното нарастване на цените е 0,9%, колкото беше в навечерието на приемането ни в еврозоната

Николай Димитров: Община Несебър санира читалище „Яна Лъскова" в Стария град

Община Несебър стартира дейностите по саниране на сградата на читалище „Яна Лъскова" в Стария град. Финансирането на енергийно обновяване на културната институция в града на ЮНЕСКО е осигурено от

>