Еврокомисията променя приема на нови членки на ЕС

04.02.2020 14:17
СНИМКА: Pixabay

Европейската комисия ще предложи промени в системата за прием на нови членки в ЕС, за да даде на настоящите страни от общността по-голямо участие в процес. Целта е да бъде успокоена Франция, която наложи вето на разширяването на блока, предаде Ройтерс.

През октомври президентът Еманюел Макрон наложи вето на започването на преговори за членство с Албания и Северна Македония, което предизвика притеснения и сред други страни от региона, които се надяват на членство в бъдеще. Сега ЕК се надява да убеди Франция да премахне възраженията си преди срещата в Загреб със страните от региона през май.

Макрон се превърна в най-откровения политик в Европа, който заяви, че последното разширяване – с Румъния и България, през 2007 г. е било твърде прибързано и е нужна предпазливост при приема на нови членки от проядения от корупция и престъпност регион, съобщава БНР.

През ноември Франция направи предложения за промени, които биха дали на лидерите на страните членки по-голяма дума за разширяването. Париж заявява подкрепа за приемането на Западните Балкани в дългосрочен план.

Промените, които ЕК се очаква да разкрие в сряда, ще дадат на повече тежест на страните да налагат паузи в разширяването или да наложат на страни да рестартират преговорите с Брюксел в някои политически сфери отначало. Ще бъдат организирани и повече срещи с политиците от Балканския регион.

Но ЕК няма да приеме някои от френските искания, включително фондовете за нови членки да идват от парите, отделени за бедните страни, които вече са в ЕС.

Европейски дипломат заяви, че не е ясно дали Франция ще бъде удовлетворена от новите предложения: „С Макрон имаме 60% шанс за успех“. Всички останали правителства също трябва да се съгласят с новия метод.

Други страни, включително Нидерландия и Дания, също са скептични за разширяването, но официални лица от ЕС казват, че ако Франция може да бъде убедена да вдигне възраженията си, тези държави вероятно също няма да се противят.

Други от От страната и света

Камелия Нейкова: Почти двойно повече са заявленията за участие във вота във Великобритания

До момента са подадени над 20 800 заявления за участие във вота извън страната, като най-много традиционно идват от Турция, Обединеното кралство и САЩ

В новата формула за парното вече отчитат и класа на сградата - дали е енергийно ефективна, или не

Топлофикациите се задължават да дават в сметката данни за всички параметри, които влизат при пресмятането на енергията за общите части При изчисляването тази пролет на новите изравнителни сметки за

Диана Йорданова: Целта на частните фондове e почти двойно увеличение на доходността от втората пенсия

„Нашите изчисления показват, че в края на периода целта трябва да бъде минимум 21%, и то при максимално консервативни допускания." С други думи – почти двойно увеличение

Автономните машини: 75-годишната мечта на Тюринг оживя на Марс

Роувърите все по-често ще разчитат на своя изкуствен интелект, "очи", "уши" и  "умения", за да ни превърнат в междупланетна раса Пътят към автономните машини

Иран: Ще се борим, докато САЩ не разбере, че няма път към победа

Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Иран ще продължи да се защитава от атаките на САЩ и Израел, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп не разбере, че няма път към победа

>