Сърбия е готова да помогне на България в изграждането на "Турски поток"

30.01.2020 09:29 БТА
Снимка: Архив

Америка не се отказва от намерението да спре изграждането на "Турски поток". Западът е упорито против втората линия на този газопровод, чрез който руският газ трябва от Турция през България, Сърбия и Унгария да стигне до Австрия, пише белградският вестник "Политика".

Това е потвърдил Дейвид Хейл, заместник-държавен секретар на САЩ по политическите въпроси, в интервю за БНР, изтъквайки, че САЩ са против трасето на газопровода "Турски поток", предназначено за снабдяване на Югоизточна Европа през България, отбелязва белградският вестник.

От друга страна Сърбия, която завърши своята отсечка от 403 км, открито предлага помощ на България, за да бъде завършено това трасе възможно по-бързо и газът да потече към нашата страна, пише белградският вестник.

Тази помощ би могла да бъде в техниката, която Сърбия е използвала за завършването на своята част от газопровода, тъй като теренът, през който трябва да бъдат поставени тръбите в България, не се различава много от сръбския, и тази механизация би била от полза, отбелязва "Политика".

Митар Ковач, специалист по енергийна сигурност, обяснява, че е логично Сърбия да обмисля да помогне на България в изграждането на "Турски поток" заради закъснението, което се получи при комшиите, пише изданието. Той добавя, че шансовете да се спре "Турски поток", който всъщност е нов "Балкански поток", са малки или никакви.

Испания заплашва с бойкот срещата на върха на ЕС в Загреб заради участието на Прищина, съобщава вестник "Вечерне новости", позовавайки се Радио Свободна Европа. Испански официални лица са предупредили домакините на срещата, която ще се състои през май, че няма да участват във форум, в който Косово има равноправен статут с останалите страни от Западните Балкани.

Председателят на хърватския парламент Гордан Яндрокович индиректно призна, че организацията на срещата не върви гладко заради твърдата позиция на една страна-членка. Яндрокович каза, че правителството на Хърватия ще направи всичко възможно, за да получат Западните Балкани ясна европейска перспектива и процесът на разширяване на продължи. Според неговото мнение това е недмусмисленото становище на правителството в Загреб и премиера Андрей Пленкович.

Други от От страната и света

Задържаха петима, теглили множество кредити с чужди лични данни в Шумен

Задържаха петима мъже, теглили множество кредити с чужди лични данни в Шумен, съобщиха от полицията. След прецизна и целенасочена работа на служители от сектор „Противодействие на икономическата

Президентът Йотова: Очаквам бързи и решителни действия от новото правителство

Както българските граждани, така и аз очаквам бързи и решителни действия от новото правителство. Министрите трябва да започнат работата си с много сериозен анализ на ситуацията и на това

Служебното правителство сдаде властта на Румен Радев (Видео)

Не сме случайни - протестите ни доведоха, не позволявайте законът да се движи по телефона, обърна се Андрей Гюров към новия премиер Служебното правителство на Андрей Гюров предаде властта на

Иззеха над 4000 артефакти при акция на ГДБОП и ДАНС

При специализирана полицейска операция на служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) са иззети над четири хиляди

Простреляха жена в центъра на Варна (Видео, снимки)

Жена е била простреляна тази сутрин в центъра на Варна, в близост до т. нар. "Дупка", съобщават от пресцентъра на полицията в морския град. В 10:20 часа е получен сигнал за простреляна в ръката жена

>