Хайко Маас предупреди за опасност от масово заминаване на евреи от Германия

26.01.2020 16:03
Хайко Маас Снимка: Ройтерс

Евреите масово ще напуснат Германия, ако не се направи нищо срещу
разрастването на антисемитизма. Това предупреждение отправи днес германският министър на външните работи Хайко Маас, пише в статия на списание "Шпигел".

Всеки втори евреин вече е обмислял да напусне страната, подчертава министърът в навечерието на 75-годишнината от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер Аушвиц. Маас изтъква, че антисемитските обиди и нападения вече се срещат всекидневно в Германия.

Борбата с антисемитизма ще бъде приоритет за Германия, която поема ротационното председателство на Европейския съюз през юли и председателството на Съвета на Европа през ноември, отбелязва външният министър, цитиран от БТА.

"Еврейската общност и еврейските сгради и обекти трябва да бъдат защитавани по-добре навсякъде в Европа", каза Хайко Маас. За тази цел Германия ще отпусне през 2020 година 500 000 евро на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Оцелели от Холокоста ще се съберат утре на мястото на бившия концлагер в Аушвиц, за да отбележат 75 години от освобождаването му от съветските войски. По време на нацистка Германия в този лагер на смъртта са избити над 1,1 милиона души, основно евреи.

В Германия се наблюдава засилване на расистките и антисемитски нападения. През октомври 2019 година в Хале мъж се опита да извърши масово убийство в синагога. В еврейския храм се бяха събрали около 50 богомолци за празника Йом Кипур.

Други от От страната и света

Симеон Дянков: Търговците вдигнаха цените и няма да ги свалят независимо от глоби или нови закони

Може днес международните финансови агенции да ни вдигнат рейтинга Не вярвам Румен Радев да напусне доброто си място, от което гледа спектакъла Преходът към еврото върви добре, политиците се забавиха

Радостина Жекова: Сектор "Земеделие" е против сделката с "Меркосур"

Сектор "Земеделие" е против сделката с "Меркосур", заяви Радостина Жекова от Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите в предаването "Денят започва" по БНТ

Важно за българския бизнес в Гърция: Електронните фактури стават задължителни от 2 февруари

Гръцкото Министерство на икономиката и Независимият орган за държавни приходи (AADE) обявиха, че от 2 февруари 2026 г. влиза в сила пълното и задължително прилагане на електронното фактуриране за

Трима ранени в катастрофа край Изворище

Трима души пострадаха при катастрофа на пътя от Изворище към Бургас, съобщиха от полицията. На 15 януари около 07:55 ч. на пътя от вилно селище Изворище в посока бургаския квартал „Банево" лек

Георги Харизанов: Посланието на Радев да даде мандата на АПС не е добро

Посланието не е добро. Въпросът е дали не тръгваме по евтината плоскост като демонстрация срещу Делян Пеевски, или има по-сложна и дълга игра с бавенето на мандата

>