Държавата ще плаща до 4 м. за детегледачка при семейства, които се върнат от чужбина

23.01.2020 08:11
Зорница Русинова

До 4 месеца помощ за детегледачка ще получават младите семейства, които се върнат от чужбина да работят у нас. Подкрепата е докато се установят у нас и запишат детето си на ясла или детска градина. Това разкри пред Нова тв зам.-социалният министър Зорница Русинова по повод програмата за завръщането на млади и образовани българи, които в момента работят в чужбина. Социалният пакет предвижда до 1200 лева на месец, който включва разходи за наем, детегледачка, стипендии и др. мерки.

Над 60% от младите хора, които завършват образованието си в чужбина, имат желание да се върнат в България, обясни Русинова. Тя даде пример, че в момента близо 6000 българи учат във Великобритания, 1400 във Виена, близо 7000 в Германия.

Същевременно у нас има 10 хиляди свободни работни места, няма работодател., който да няма нужда от квалифицирани кадри, търсят се най-вече в сферата на услугите, икономисти, инженери, обясни зам.-министърът.

Целта на правителството е да подпомогне тези млади хора да си намерят работа у нас, включително в малките населени места, давайки допълнителна подкрепа към работодателя според нуждата на конкретния човек. Имало доста сектори, които предлагат конкурентни заплати - като IT сектора.

От началото на април първо ще се задейства повече информациея за конкретни работни места, наеми на жилища, кредити, детски градини. И съдействие от наша страна и институциите, когато човек трябва да се установи, допълни Русинова. Ще се предложи подкрепа и за плащането на наем, който да е съобразен с пазарните цени. Като пример тя даде Пазарджик, където се предлагат доста добре работни места, средните заплати са около 900 лв. и държавата би дала допълване към тази заплата в размер на половин минимална работна заплата. Ще се предлага и курс по български или допълнителна квалификация за членове на семейството.

За нас е важно всички тези млади хора, които отиват да учат в престижни университети, да се върнат у нас и заедно с бизнеса да гарантираме, че можем да ги подкрепим да започнат тук, обясни зам.-социалният министър. Дългият път да задържим всички млади хора е през инвестициите в образование, за да останат да учат те в български университети, допълни Русинова.

Други от От страната и света

Априлска ваканция в Мальовица - приключение през деня, релакс вечерта

Април е месецът, в който планината започва да сменя зимната си премяна, но високите върхове все още пазят снежния си силует. Именно този преходен момент прави района на Мальовица особено

Пиян шофьор блъсна паркирана кола в Балчик

Пиян шофьор е блъснал паркирана кола, съобщават от Областната дирекция на МВР - Добрич. На 9 март, около 16:10 часа е получено съобщение за възникнало пътнотранспортно произшествие с материални щети

Заявления за подвижна избирателна урна и за гласуване по настоящ адрес ще се приемат до 4 април

Във връзка с произвеждане на предстоящите избори за народни представители на 19 април, Община Русе уведомява, че до 4 април /събота/ включително избирателите с трайни увреждания

Назарян връчи удостоверенията на студенти, които през последните месеци бяха законодателни сътрудници в парламента

Председателят на Народното събрание Рая Назарян връчи удостоверенията на студенти, които през последните месеци бяха законодателни сътрудници в парламента

Граничари задържаха на българо-турската граница чужденци с фалшиви документи

Задържан е и чужденец, укрит в автомобил В понеделник на ГКПП Капитан Андреево за влизане в България пристигнал автобус „Мерцедес". Две от пътничките в него представили за проверка френски паспорти

>