Правителството на Китай затяга контрола върху държавните предприятия

22.01.2020 12:40
Снимка Радио "Китай"

В понеделник Комисията за надзор и управление на държавните активи публикува на своя уебсайт две съобщения, в които се казва, че правителството ще затегне контрола над дейността на държавните предприятия, съобщи Радио "Китай".

В тях се посочва, че компаниите на централно подчинение следва да повишат своята осведоменост за рисковете, да подобрят системите си за управление и да упражняват по-строг надзор над дериватите при употреба на финансови инструменти. Те, също така, трябва да намалят излагането си на рискове чрез хеджиране и да подбират стриктно бизнес партньорите си, така че да се гарантира сигурността на държавните активи.

За миналата година общите приходи на централните държавни предприятия бе 35,89 трилиона юана (5,2 трилиона долара), което е с 6% по-високо спрямо годината, а чистата им печалба възлиза на 2,26 трилиона юана, което представлява годишен ръст от 8,7%, според Министерството на финансите.

„Тъй като настоящата икономическа ситуация в страната и чужбина не е много оптимистична, централно управляваните предприятия трябва да постигнат висококачествено развитие и да играят роля на „стабилизатори" в националната икономика чрез по-стриктно регулирани инвестиции и опериране", смята Ху Циму, старши сътрудник в Института за икономически изследвания на „Синостийл" (Sinosteel).

„През март 2010 г., след като Комисията за надзор и управление на държавните активи разпореди централните предприятия да излязат от сектора на недвижимите имоти, някои от тях отказаха да се съобразят. Сегашните разпоредби на комисията засилват управлението и контрола върху инвестициите в неосновни пера и цели да принуди компаниите да влагат повече в своя основен бизнес бизнес", смята и Ян Юедзин, директор в изследователския институт E-house China.

Други от От страната и света

Тръмп: Проведох много добър разговор с Путин

Американският президент Доналд Тръмп снощи заяви пред журналисти, цитиран от Ройтерс, че по-рано през деня е провел „много добър разговор“ с руския си колега Владимир Путин за Украйна и конфликта в

Пеевски: Ще внесем предложението за 5% увеличение на заплатите за работещите в “Български пощи”

Ако служебното правителство няма воля, ние ще внесем предложението за 5% увеличение на заплатите за работещите в "Български пощи". Това казва в позиция лидерът на ДПС и ПГ на ДПС-Ново начало Делян

19 души са ранени при 17 катастрофи през изминалото денонощие

Деветнадесет души са ранени при 17 тежки катастрофи през изминалото денонощие, съобщават от МВР.  В София са регистрирани 30 леки пътнотранспортни произшествия и четири тежки катастрофи с четирима

Потушени са общо 104 пожара в страната през изминалото денонощие, един човек е пострадал

През изминалото денонощие са потушени общо 104 пожара в страната, а пожарникарите са се отзовали на 134 сигнала за произшествия, съобщава на сайта си Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на

Поне 20 евро великденска добавка към пенсиите, смятали може ли да са и по 30 за всички

За да ги плати, правителството трябва да намери поне 50 млн. евро Имало и варианти бонусът да е различен според размера на пенсията Поне 20 евро великденска добавка към пенсиите предвижда да отпусне

>