След нареждане на Борисов ГЕРБ маха леките наказания за непълнолетни убийци (обзор)

20.01.2020 21:17 Цветелина Стефанова
Премиерът Борисов и главният прокурор Иван Гешев се срещнаха с бащата на убитата в Галиче Андреа.

Премиерът и главният прокурор разговаряха с бащата на убитата в Галиче Андреа

Прокуратурата започва проверки на престъпници с повече от две висящи дела

Спешни промени в Наказателния кодекс ще предложат депутати от ГЕРБ след нареждане от партийния им лидер и министър-председател Бойко Борисов. Целта е намалението на наказанието, когато извършителят на тежко престъпление като убийство, изнасилване, блудство е под 18-годишна възраст, да не е задължително при умисъл.

Това обяви депутатът от ГЕРБ Маноил Манев, след като участва в разговор на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев с Асен Руменов - баща на зверски убитата в Галиче 18-годишна Андреа.

На 11 януари 2020 г. тялото на момичето бе открито в дома ѝ в село Галиче. Тя е била изнасилена и убита по особено жесток начин от 17-годишния ѝ съселянин Аксел Олегов. Заради текстовете в Наказателния кодекс в момента наказанието за 17-годишния убиец може да е само от 5 до 12 години затвор.

Спешните законови промени бяха наредени на депутатите от ГЕРБ от премиера Бойко Борисов. Те обаче задължително трябвало да бъдат обсъдени с прокуратурата, преди да бъдат внесени за одобрение от Народното събрание.

Премиерът е категоричен, че това

не може да

продължава

така, защото

мъката на

хората е огромна

и не може да продължаваме само с обещания за мерки, каза след срещата на Борисов с бащата на убитата Андреа депутатът от ГЕРБ Маноил Манев.

Все още точните законови текстове не са ясни. Тежестта на наказанието обаче ще е обвързана с това дали непълнолетният извършител на престъпление разсъждава като възрастен, за да бъде наказан като възрастен, обясни още народният представител от ГЕРБ. Преценката как да бъде съден непълнолетен убиец или изнасилвач ще бъде в ръцете на психолози и психиатри, предвиждат идеите на управляващите, които Манев представи пред “24 часа” в неделя. Преценката дали извършителят да бъде съден като пълнолетен, или присъдата му да бъде намалена, обаче щяла да остане в съда, след като се запознае с експертизите, стана ясно от думите на Манев.

“Много ми е трудно да говоря. Премиерът и главният прокурор обещаха да направят всичко възможно тази престъпност да спре. Това не бива да продължава, защото животът на много хора ще бъде унищожен”, заяви през сълзи бащата Асен Руменов, след като разговаря с Борисов и Гешев. Руменов поиска в неделя да се срещне с министър-председателя, а премиерът го прие в кабинета си в понеделник сутринта.

Още утре главният прокурор ще разпореди проверка на лица с две и три висящи производства, каза пък говорителката на прокуратурата Сийка Милева. Целта на анализа била да се види дали тези обвинени в престъпления спазват мерките си за неотклонение. Ако ги нарушават, те

щели незабавно

да бъдат

арестувани

“При нови такива случаи пък прокурорите трябва да направят така, че да не са на свобода такива хора”, обясни пред бащата на Андреа главният прокурор Иван Гешев.

Убиецът на момичето Аксел Олегов е имал и други присъди за нанасяне на тежки телесни повреди.

Това ще са вторите промени в Наказателния кодекс, свързани с по-тежки присъди при убийства, които управляващите предлагат след ужасяващи престъпления.

През миналата година под обществен натиск бе премахната възможността за задължително намаляване на присъдата, ако убиецът направи самопризнания. Това стана след убийството на 6-годишната Кристин в с. Сотиря.

Други от От страната и света

Кола се заби в стълб в София

Автомобил е катастрофирал чело в стълб в столицата. Това се разбра от публикация във фейсбук групата "Катастрофи в София".   Инцидентът е станал на кръстовището между булевардите "България" и „Петко

Новият бюджет отива в парламента - тристранката го пусна, но с критики (Обзор)

Основният проблем остават публичните заплати, вързани със средната С критики и не съвсем пълно съгласие тристранката подкрепи новите варианти за бюджетите за догодина

България с шанс за още 2 олимпийски квоти в сноуборда

България има реални шансове за още две олимпийски квоти в сноуборда за олимпиадата. След края на първия кръг от световната купа според ранглистата на ФИС наши са първа и четвърта резерва в списъка

Изтеглят към Бургас ударения от дрон танкер, чакат турци или китайци да си го приберат

От 10-членния екипаж, изоставен до Ахтопол от истанбулски влекач, на борда са трима, другите са евакуирани Бургас бил най-подходящото място за довлачване на бедстващия танкер "Кaйрос"

Пеевски: Не ние делим хората, а те. Призовавам всички - не трябва да се чупи държавата (Обзор)

Митинги в 24 града под надслов "Не на омразата" свика ДПС-НН, за столицата няма организация Триъгълникът на властта в София трябва да е триъгълник на тези

>