Пакистански съд отмени смъртната присъда на Мушараф за държавна измяна

13.01.2020 16:23
Первез Мушараф Снимка: Ройтерс

Смъртната присъда на бившия пакистански военен управник ген. Первез Мушараф, издадена му от специален трибунал миналия месец, беше отменена днес от Висшия съд в Лахор, съобщиха адвокатите му, цитирани от ДПА, предаде БТА.

Съдът в Лахор постанови, че свикването на специалния трибунал е противоконституционно и незаконно, заяви адвокатът на защитата Азхар Сидики.

Тричленният трибунал издаде смъртната присъда на Мушараф миналия месец след дело, продължило няколко години. Мушараф управляваше Пакистан от 1999 до 2008 г.

Двама от общо тримата съдии отсъдиха, че той е виновен в погазване на конституцията през 2007 г. с цел да преследва високопоставени представители на правосъдната система, за да избегне юридически пречки за управлението си.

През 1999 г. Мушараф, който е на 76 години и сега живее в изгнание в Дубай, свали правителството на тогавашния министър-председател Наваз Шариф с безкръвен военен преврат.

Мушараф в момента или е признат за виновен, или очаква процес по още най-малко четири дела, включително за убийството на бившия премиер Беназир Бхуто и на изтъкнат племенен вожд в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. Обжалване на днешното решение е възможно, но е малко вероятно.

Други от От страната и света

Хаменей искал да умре като мъченик, разработил план за хаос в Близкия изток

Целта на ударите на Техеран е да разруши световните пазари 86-годишният аятолах Али Хаменей е очаквал да бъде убит от САЩ и Израел и е искал да умре като мъченик

Втори министър напуска кабинета “Гюров” след 14 дни на поста (обзор)

Ангелина Бонева подаде оставка, приета е в болница Слухове сред политиците, че причината за оттеглянето обаче са скандалите около скока на водата и натиск за рокади Ангелина Бонева - регионална

“Мене ме нема в целата схема!”: Десислава се разграничи - от политика или от мъжа Радев? (Обзор)

“Не ме търсете тука”, цитира тя “Ъпсурт”, но първа направи популярно лого на новата коалиция на експрезидента За протокола - “мене ме нема в целата схема”, както пеят ЪпсурТ

Майката на убития Митко отказа среща с министър Дечев, върнал начело на МВР в Пловдив комисар Костадинов (обзор)

ГДБОП, националната полиция и жандармерията също с нови шефове, ще сменят и тези на районните управления Не възнамерявам да отида на среща с вътрешния министър Емил Дечев

Имаме евтин нефт - следят за скок на горива и ще глобяват (Обзор)

Имаме евтин нефт отпреди военния конфликт в Иран и няма основание за по-високи цени на бензин и дизел. Това коментира на заседанието на правителството в сряда служебният премиер Андрей Гюров

>