Без задължителна биопсия при изписване на съвременно лечение за хепатит С

11.01.2020 21:25
Дечо Дечев

Изискването да се прави задължителна биопсия, за да може касата да заплати скъпо, но единствено към момента успешно лечение на пациенти с хепатит С, отпадна.

Това става ясно от стенограма на заседание на надзора на НЗОК от 23 декември.

В нея шефът на касата д-р Дечо Дечев обяснява, че компаниите са пуснали т. нар. пангенотипни препарати и вече няма значение дали си тип 1, или 3, който преди се определял с биопсията, затова тя става безсмислена.

Болестта може да се установи безболезнено чрез кръвни изследвания и ехография. Неудобството обаче е, че за да се приемат за валидни резултатите от подобно изследване, то трябва да се направи в болница със сертифицирана лаборатория за изследване на хепатит С. В момента има само две такива в България.

Други от От страната и света

Въздушните линейки вече с 200 мисии (Видео)

Във въздуха те разчитат единствено на себе си. Всяка минута е критична, а разстоянието е решаващ фактор. Екипите на медицинските въздушни линейки у нас реагират в най-тежките и спешни случаи и в

Посланикът на Израел: Използваме сила, когато нямаме друга алтернатива

Посланикът на Израел у нас Йоси Леви Сфари коментира конфликта с Иран, като подчерта, че Израел е изправен пред постоянни атаки срещу своите граждани с опасни боеприпаси

Мъж влезе с взлом в приют, за да открадне кучето си

Мъж влезе с взлом в приюта за животни в Благоевград, за да открадне собственото си куче. Той разпознал кучето си в обява за осиновяване в социалните мрежи

80-годишна е пострадала при пожар в село Студена

Двама души са пострадали при пожари през изминалото денонощие в страната, съобщава на интернет страницата си Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"

Омбудсман Велислава Делчева: Все още нямаме ясна представа защо има по-високи сметки за ток

"Все още нямаме ясна представа защо при някои потребители има толкова високи сметки. Едно от обясненията, които получихме е, че някои от потребителите са минали на отопление на ток

>