Прокурор: Ще има още обвинени за водата

11.01.2020 22:57 Ана Михова
Нено Димов в спецсъда

Съдът остави в ареста министъра на екологията в оставка Нено Димов

“И други длъжностни лица, не само от МОСВ ще бъдат привлечени под наказателна отговорност за водната криза в Перник.”

Това каза наблюдаващият прокурор Ангел Кънев в събота, след като съдът остави в ареста екоминистъра в оставка Нено Димов. Той бе задържан в четвъртък, а в петък бе обвинен в умишлена безстопанственост заради пресъхналия язовир “Студена”.

До момента събраните доказателства били 59 тома. Разпитите на свидетели продължавали без прекъсване - дори в събота и неделя имало призовани. Предстоял разпит и на Красимир Живков, който отговарял за водите в екоминистерството. Името на заместника на Нено Димов бе най-споменаваното в спецсъда.

Събирали се доказателства и за бившия управляващ ВиК - Перник, каза прокурорът.

Имало “данни за негови неправомерни действия, свързани със стопанисването на ВиК мрежата и изразходването на паричен ресурс”. Затова били назначени експертизи.

“Не можем да повдигнем обвинение, преди да е готова експертизата, която да установи щетата”, посочи прокурор Кънев.

Разпитани били и повече от 10 управители на търговски дружества на територията на т.нар. парк Стомана - Перник, които съобщили, че купували промишлена вода от “Стомана индъстри”.

По делото обаче нямало данни частните платци на ВиК - Перник да са по-некоректни от промишлените, обясни още прокурор Кънев. В томовете с доказателствата имало фактури, от които ставало ясно, че дори дружеството да остане само на частни клиенти, няма да изпадне в несъстоятелност. 

Други от От страната и света

Хладилната камера с телата на Калушев, Златков и Макулев не е трупохранилище, близките им не ги взели въпреки писмото

15-годишният Александър още е във Враца, никой не го потърсил за 40 дни По разследването за смъртта на шестимата планински рейнджъри в хижа "Петрохан" и Околчица наистина има документ от съдебен

Рекордни жалби за скъп ток. Министър пита за двойни сметки в празни къщи (Обзор)

Рекорден брой жалби за високи сметки има до омбудсмана Велислава Делчева, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и до доставчиците на електроенергия

Украинската "Нафтогаз": Русия удари наши инсталации в Полтавска и Сумска област

В нощта на 20 март руските сили нанесоха удари по петролни и газови съоръжения на енергийна компания "Нафтогаз груп", при атаки с дронове са поразени няколко обекта в Полтавска и Сумска област

Йотова: Още по-актуални са днес посланията на Франкофонията за мир, сигурност, свобода, равноправие

Мир, сигурност, свобода, равноправие, многоцветие, толерантност – тези послания на Франкофонията са по-актуални днес в света, обвит от огнените кълбета на войни

Бивш колега влезе в дома на приятел, закла го и опита да му отмъкне 1,7 млн. евро в криптовалута (Обзор)

Къщата в село Богданлия била отключена, съпругата на убития не била в дома им От МВР и прокуратурата успели да спрат превода на парите Зловещо убийство след спор за криптовалута на стойност 1,7 млн

>