Бюджетното салдо за 2019 година е с дефицит от 1142,6 млн. лв.

31.12.2019 17:36
Снимка Архив

На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма /КФП/ за 2019 г. да бъде отрицателно в размер на 1142,6 млн. лв. (0,96 на сто от прогнозния БВП), съобщава пресцентърът на министерството на финансите, цитиран от БТА.

Съпоставено с разчетите към Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2019 г. се отчита номинално подобрение на бюджетното салдо с около 1,3 млрд. лева.

Отчетеният за годината дефицит се дължи на извършените еднократни разходи във връзка с реализирането на инвестиционния проект за придобиване на нов тип многофункционален боен самолет за българските военновъздушни сили. С разчетите към Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза 2020-2023 е предвидено бюджетното салдо да бъде балансирано и да остане на това равнище през целия хоризонт на бюджетната прогноза, пише в съобщението.

Приходите, помощите и даренията по КФП за 2019 г. се очаква да бъдат в размер на 43 896,1 млн. лв., което е 100,1 на сто спрямо годишния разчет, като изпълнението на данъчните приходи е 102,1 на сто. Съпоставени с 2018 г. приходите по КФП нарастват с 4245,2 млн. лв., като ръст се отчита както при данъчните и неданъчните приходи, така и при постъпленията в частта на помощите и даренията, където постъпват основно грантовете по програмите и фондовете на ЕС.

В частта на приходите по националния бюджет най-значително се увеличават постъпленията от данъци (с 3,0 млрд. лв.), като ръст се отчита при всички основни данъци и осигурителни вноски. Косвените данъци нарастват с близо 1,4 млрд. лева спрямо предходната година. Значителен ръст се отчита и при приходите от социални и здравноосигурителни вноски, корпоративните данъци и други.

Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) за 2019 г. са в размер на 45 038,7 млн. лв., което е 97,3 на сто от годишния разчет. За сравнение разходите по КФП за 2018 г. бяха в размер на 39 515,7 млн. лева, посочват от финансовото министерство.

Вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към днешна дата от централния бюджет, възлиза на 1193,1 млн. лв.

Други от От страната и света

Ликвидираха мъжа, убил петима и ранил 10 души в Киев (Видео)

Министърът на вътрешните работи на Украйна Игор Клименко съобщи за отстраняването в Киев на нападателя, открил огън по обикновени хора. Трагедията се разигра този следобед на улица в украинската

Новините от първия брой на "24 часа" - болезнено актуални и днес

Задушаване на свободното слово, страх от ядрена заплаха, разпродажба на национални ресурси, разбиване на монополи и сенки на доносническото минало. Така звучат основните акценти от първата страница

Папата увери, че не търси спорове с американския президент Доналд Тръмп

Папа Лъв Четиринадесети изрази съжаление, че изявленията му, отправени в реч по време на обиколката му в Африка, се тълкуват като отговор на критиките на американския президент Доналд Тръмп

Обновиха подлеза на Цариградско шосе" и "Александър Жендов" (Снимки)

Приключи работата по пешеходния подлез на бул. "Цариградско шосе" при ул. "Александър Жендов", съобщи Столична община.   "Мястото, което доскоро беше пример за опасна занемареност

Министърът на финансите Георги Клисурски разговаря с шефката на МВФ Кристалина Георгиева във Вашингтон

Служебният министър на финансите Георги Клисурски проведе среща с Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), съобщиха от Министерството на интернет страницата си

>