Пожарите в Австралия взеха нова жертва

30.12.2019 14:19
СНИМКА: Ройтерс

Около 100 000 души бяха приканени тази вечер да напуснат пет предградия на австралийския град Мелбърн заради пожарите. Пожарникар доброволец загина в друга част на Австралия, също опустошена от огнената стихия, предаде Франс прес, цитирана от БТА. 

Властите в Мелбърн, втория най-големия град в Австралия, призоваха жителите на пет предградия да напуснат домовете си, след като огнената стихия опустоши 40 хектара пасища в района. В Бандура, град на 16 километра северно от центъра на Мелбърн, в който има два големи университетски кампуса, разпространяването на огъня към жилищни сгради беше временно спряно, но не и овладяно. Медии излъчиха кадри, на които се виждат самолети цистерни да прелитат над предградията, а семействата да обливат с вода къщите си.

В щата Нов Южен Уелс пожарникар доброволец загина, а двама негови колеги бяха ранени в борбата с друга огнена стихия.

От началото на септември в пожарите, унищожили над 1000 къщи и над три милиона хектара насаждения в Австралия, загинаха 11 души.

Днес страната е обхваната от нова гореща вълна, като в щата Западна Австралия температурите достигнаха 47 градуса по Целзий. На други места термометрите също показват над 40 градуса.

Заради огнената стихия, която причини опасен смог в Сидни и други градове, се появиха призиви за евентуална отмяна на новогодишната заря. В Сидни под петиция за отмяна се подписаха 270 000 души, но властите решиха заря да има. В австралийската столица Канбера обаче зарята бе отменена.

Други от От страната и света

Почина журналистката Богомила Косатева

Почина журналистката Богомила Косатева. Тъжната новина съобщиха нейните близки, пише БНТ. Тя има дълга професионална кариера, голяма част от която е свързана с обществената телевизия като репортер

Отиде си бившият председател на СДС Борис Марков

Почина Борис Марков, временен лидер на СДС през 2012 г. Скръбната вест съобщи във Фейсбук Петър Москов. Борис Марков беше и председател на Националния щаб за избори на СДС

Тръмп: Намираме се в последната фаза на преговорите, Путин е готов за примирие

„Намираме се в последната фаза на преговорите. Или ще приключат, или ще продължат още дълго време и милиони хора ще загинат. Никой не иска това". Тези думи произнесе американският президент Доналд

Тръмп: Имах много продуктивен разговор с Путин преди срещата със Зеленски

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че е провел „добър и много продуктивен“ телефонен разговор с руския президент Владимир Путин преди срещата си с украинския президент Володимир Зеленски във

26 области с щети заради силния вятър, няма пострадали хора

Силният вятър причини материални щети в общо 26 области в страната, няма пострадали хора, съобщиха за БТА от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на

>