"Мудис": Санкциите на САЩ срещу "Северен поток 2" са риск за "Газпром"

18.12.2019 18:15

Ако бъдат наложени американските наказателни мерки във връзка с газопровода "Северен поток 2", те могат да застрашат руският оператор на проекта "Газпром", посочва доклад на "Мудис", цитиран от агенция ТАСС.

"Въздействията на санкциите върху "Газпром" ще зависят от способността на руската компания да завърши строителството, ако настоящите му изпълнители спрат да участват в проекта, отбелязва кредитната агенция.

Според нея санкциите биха могли да окажат влияние и върху финансовите партньори на енергийния гигант в проекта, както и върху натиска на компанията за финансови услуги, въпреки че "Мудис" определя тяхното въздействие като "ограничено", което означава, че кредитният им рейтинг няма да бъдат преразгледан значително поради загуба на бъдещ паричен поток.

В момента обаче "няма никакви индикации, че правителството на САЩ ще наложи санкции на участващите компании", подчерта агенцията. "Ние ще продължим да следим отблизо ситуацията и ще оценяваме потенциалните последици за кредитния рейтинг, ако и когато е достъпна повече информация", заключава "Мудис".

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че заплахата от американските санкции няма да попречи на проекта "Северен поток 2" да се реализира.

Той порица остро действията на Вашингтон, определяйки ги като потенциално нарушаване на международното право, и ги определи като "идеален пример за нелоялна конкуренция и разпространение на изкуственото господство на САЩ на европейските пазари" с цел да се принудят европейските потребители да купуват "по-скъпи и неконкурентни продукти", визирайки цените на природната газ.

Германската комисия по икономическите отношения в Източна Европа пък призова в сряда в Брюксел да създаде инструменти, които да предпазят проекта "Северен поток 2" от санкциите на САЩ, като заяви, че наказателните мерки ще представляват "фундаментална атака срещу суверенитета и самоуважението на ЕС".

"ЕС трябва незабавно да разработи инструменти, които или да предотвратяват, или да осигуряват обезщетение за това външно вмешателство в европейските дела", се посочва в прессъобщението на бизнес асоциацията, добавяйки, че сега федералното правителство на Германия трябва да настоява за дискусия по въпроса в Брюксел.

Законопроектът, подкрепящ санкциите срещу проекта за транзит на газ "Северен поток 2", бе приет от Сената на САЩ във вторник вечерта и сега чака подписа на американския президент Доналд Тръмп.

Други от От страната и света

Димитър Илиев: В първите три дни от Джиро д’Италия ще има много затворени пътища у нас

В първите три дни от колоездачното състезание Джиро д'Италия - 8, 9 и 10 май, ще има много затворени пътища в страната. За това предупреди служебният министър на спорта Димитър Илиев в предаването

Анализ: Световните продажби на електромобили са в застой

Световните продажби на електромобили отбелязват спад през първото тримесечие, като според анализ на консултантската фирма "ПрайсУотърхаусКупърс" (PwC) продажбите на 43 ключови пазара са спаднали с 1%

Руски зам.-министър успя да се измъкне от режима на Путин, избяга тайно в САЩ

Това е първият известен пример на служител от толкова висок ранг, който успява да избяга  Руски зам.-министър е избягал тайно в Съединените щати, след като е успял да се измъкне от страховитите

5-годишно момче е сред пострадалите при катастрофата на Северната тангента

5-годишно момче е сред пострадалите при катастрофата на Северната тангента, транспортирано към УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". Това съобщиха от лечебното заведение

Националната петролна компания на Абу Даби с планове за $ 55 млрд. инвестиции

Националната петролна компания на Абу Даби обяви днес ангажимент да инвестира 55 милиарда долара в нови проекти през следващите две години, предадоха световните агенции

>