Башар Асад обвини САЩ, че продават на Турция сирийски петрол

16.12.2019 11:45
Башар Асад

Сирийският президент Башар Асад обвини САЩ, че продават петрол, добит в неговата страна на Турция, предава РИА Новости.

Той заяви това пред китайския телевизионен канал Phoenix. Според него Вашингтон добива и продава петрол от находища в територии, които по-рано са били под контрола на терористичната групировка „Ислямска държава“.

„Когато Ислямска държава (…) превзе тези територии, те започнаха да крадат този нефт и да го продават", каза Асад, цитиран от "Фокус".

"Продажбите преминаваха през Турция. А сега САЩ крадат петрола и го продават на Анкара. Турция е съучастник и за нея това не е проблем“, каза още президентът.

Той подчерта ролята на Анкара, която по-рано е играла пряка роля в търговията с петрол с терористите, а сега го купува от Вашингтон.

По-рано, малко преди началото на турската операция в Северна Сирия, президентът на САЩ Доналд Тръмп изтегли американските войски от региона. Там все пак остана малък контингент, чиято цел според Пентагона е да помага на местните кюрдски сили да охраняват нефтените находища, за да не се върнат те под контрола на „Ислямска държава“.

САЩ и техните съюзници в лицето на международната коалиция и водените от кюрдите „Сирийски демократични сили“ (СДС) започнаха военна операция срещу терористичната групировка през 2014 г. Те обаче все още действат в региона без разрешението на правителствените сили в Дамаск.

Други от От страната и света

Шофьор на линейка загина след тежка катастрофа с автобус на пътя София - Велико Търново

Линейка и автобус на "Пътнически превози" ВеликоТърново са катастрофирали  тази вечер в района на бензиностанция Лукойл край великотърновското село Момин сбор

Шпионски софтуер атакува iPhone

Киберпрестъпните групи вече използват шпионски инструменти, които някога са били в арсенала главно на разузнавателни и правоохранителни органи, за да хакват iPhone, съобщи сайтът Axios

Иран удари две детски градини в Израел за един ден (Видео)

Иран удари с ракети две детски градини в Израел в рамките на един ден. Режимът продължава да изстрелва ракети срещу центрове за цивилно население в Израел

Заявления за гласуване в чужбина на изборите могат да се подават до 24 март

Заявления за гласуване в чужбина могат да се подават до 24 март (вторник). Това се посочва в хронограмата на ЦИК за парламентарните избори на 19 април

Откриха стотици тонове храна с неясен произход и без срок на годност в Хасково

Откриха стотици тонове храна с неясен произход и без срок на годност в Хасково при акция на Министерството на земеделието, съвместно с МВР. Това обяви в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA

>