Екатерина Захариева пристигна в Мадрид за среща на външни министри на 51 държави от Азия и Европа

15.12.2019 11:30

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пристигна на летище “Барахас” в Мадрид. Тя ще участва в 14-та среща на министрите на външните работи на Форума „Азия-Европа“ (АСЕМ).

Срещата ще бъде председателствана от новия Върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел. По време на първата работна сесия министър Захариева ще бъде водещ говорител.

Министрите на външните работи ще обменят мнения относно начините за укрепване на сътрудничеството в широк кръг от области, като съсредоточат вниманието си върху следните централни теми: целите на ООН за устойчиво развитие, изменението на климата, предизвикателствата пред сигурността, равенството между половете и овластяването и ролята на жените за мира и сигурността, устойчивата свързаност.

В рамките на форума Екатерина Захариева ще има двустранни срещи с министрите на външните работи на Виетнам Фам Бин Мин, на Казахстан - Мухтар Тлеуберди и на Република Корея Канг Кьонг-Хуа. С министъра на външните работи на Кралство Тайланд Дон Прамудвинай министър Захариева ще подпише междуправителствено споразумение за взаимно освобождаване от изискванията за притежаване на визи за краткосрочно пребиваване на притежателите на дипломатически и служебни/официални паспорти.

Форумът Азия – Европа (АСЕМ) е създаден през 1996 г. като форма за диалог и сътрудничество между Европа и Азия с цел укрепване на връзките между двата континента. В АСЕМ участват 53 партньори, сред които 51 европейски и азиатски държави, ЕС и секретариата на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Партньорите от АСЕМ представляват 55% от световната търговия, 60% от световното население и 75% от световния туризъм.

Други от От страната и света

37 пожара с 1 пострадал имаше у нас през последното денонощие

Общо 37 пожара са потушени в страната през последното денонощие, един човек е пострадал, съобщават от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" – МВР, на сайта на ведомството

Делян Пеевски: България трябва да стои на евроатлантическия път, отстоявайки националното си достойнство и свобода!

Лидерът на ДПС Делян Пеевски отправи стоя поздрав по случай Деня на Европа. "България трябва да стои на евроатлантическия път, отстоявайки националното си достойнство и свобода

Променят движението в София заради велошествие за Деня на Европа

Временна организация на движението ще бъде въведена в София заради провеждането на велошествие по повод Деня на Европа, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. От 10:30 ч

Вижте как в София ще бъде отбелязан Денят на Европа

С церемония по издигане на знамето на Европейския съюз пред президентската институция, велошествие в центъра на столицата, „Европейско селище", изпълнение на „Ода на радостта" и вечерен концерт на

Най-сигурният начин да се спасите от фалшивите новини

Читателите могат по-бързо да се ориентират във важните новини, да пестят от мобилен трафик и от батерията на телефона с мобилното приложение на "24 часа" 5,86 млн

>