Протекционизмът и едностранните действия застрашават СТО

12.12.2019 13:27
Илюстрация Радио "Китай"

Едностранните действия и протекционизмът на САЩ парализираха Апелативния орган (АО) на Световната търговска организация, съобщава Радио "Китай". Това се счита за най-тежкият удар над многостранната търговска система до този момент и означава, че световната търговия се завръща в епохата на хаоса, а щетите от него са непредвидими. Това също показва, че в реформата на СТО, членовете ѝ трябва да се противопоставят на протекционизма и едностранните действия на отделни държави и личности, се казва в днешния коментар на Радио Китай за чужбина.

АО на СТО се възприема за „върховен съд" на международната търговия и решенията му за търговските спорове имат юридическа сила. Статистика показва, че през изминалите 25 години от основаването на СТО, АО е разрешил близо 200 спора и изиграл ключова роля за функционирането на организацията.

САЩ създадоха бариери за подбирането и назначаването на съдиите от Апелативния орган на СТО, което показва отново тяхната хегемонна логика, че „ако правилата са в тяхна полза, приемат ги, иначе ги отхвърлят".

Като най-голямата развиваща се държава и втората икономика в света, Китай защитава категорично свободната търговия и правилата на многостранната търговска система. Той е съгласен с необходимата реформа на СТО, но трябва да се запазят основните принципи за отвореността, толерантността и недискриминацията, с цел защитата на интересите на развиващите се икономики.

Спирането на СТО ще навреди на глобалната икономика и интересите на всички икономики. Страните трябва да се обединят в борбата с протекционизма и едностранните действия и да внесат позитивна енергия в общото им развитие, коментира още Радио Китай за чужбина.

Други от От страната и света

Радев връчва мандати през януари - да не развалят сега на хората празниците (Обзор)

Иска партиите да гарантират честни избори чрез 100% машинен вот, но засичане с ръчно броене Рулетката с мандатите ще се завърти след Нова година. Това обяви президентът Румен Радев в последния ден на

Спират шести блок на АЕЦ „Козлодуй” на 22 декември

Планира се на 22 декември шести блок на АЕЦ „Козлодуй" да бъде спрян заради повреда на защитно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината

bTV: Цънцарова и Йочев не са уволнени

bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година, което е стандартна практика

24-годишната Мария е починала внезапно в Благоевград от белодробна емболия

Внезапно починалото 24-годишно момиче в Благоевград снощи никога не е пушило и употребявало алкохол, каза пред "24 часа" лелята Зорница Трушева. Жената е категорична

Депутатите почиват месец, звънецът ще бие 14 дни след Нова година (Обзор)

Проф. Андрей Чорбанов напусна ИТН Почти месец ваканция ще имат депутатите, след като приеха набързо удължителния бюджет преди три дни и така избегнаха риска от извънредни заседания по Коледа

>