Либия: Ще потопим всеки турски кораб, който наруши морските ни граници

11.12.2019 11:24
СНИМКА: Pixabay

Либийската национална армия (ЛНА) на маршал Халифа Хафтар предупреди, че ще потопи всеки турски кораб, който наруши морската граница на страната. Това е заявил началникът на щаба на военноморските сили на ЛНА генерал-майор Фарадж Махдауи, предаде ТАСС.

Имам заповед, в случай на приближаване на проучвателни кораби, да ги потопявям, заявил Махдауи. Заповедта е получена от Хафтар. По думите на Махдауи армията ще освободи столицата Триполи и ще разруши мечтата на турците, предава БТА.

От началото на тази седмица президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган на два пъти заяви готовността на Анкара да изпрати свои военни в Либия, ако получи съответно искане от Правителството на националното съгласие на Файез Сарадж въз основа на сключеното с него споразумение.

Става дума за подписания от двете страни на 28 ноември в Истанбул меморандум за взаимно разбирателство, първа точка от който предвижда установяване на военно сътрудничество, а втората се отнася за разграничаване на морските зони между страните, като предвижда и възможност за добив от Турция на полезни изкопаеми в изключителната икономическа зона на Либия.

Камарата на представителите на Либия нарече тези договорености нелегитимни, призовавайки ООН да лиши кабинета в Триполи от международен мандат. Парламентът се обърна и към Арабската лига с искане да се приложат положенията от договора за колективна отбрана на страна-членка в отговор на заплаха от нахлуване.

Други от От страната и света

В Испания задържаха рекордните 30 тона кокаин

Испанската полиция задържа рекордните 30 тона кокаин, превозвани от товарен кораб, край бреговете на Африка, заявиха вчера съдебните власти, цитирани от ДПА

Защо до 3-и клас учат 35 произведения от чуждата литература?

Учителки активистки се подиграват на Иван Вазов Подписка за забрана на чуждестранните автори в българската програма по литература предизвиква разнопосочни коментари в социалните мрежи

Православен календар за 8 май

Св. ап. и ев. Йоан Богослов. Преп. Арсений Велики Св. Йоан Богослов е един от 12-те апостоли на Христос. Именно Йоан е ученикът, на когото разпнатият Исус поверил своята майка. Според преданията св

Само в "24 часа" на 8 май: По ретината на окото откриват 270 болести

Само в броя на "24 часа" на 8 май четете: Колко чужди автори да учат децата - по темата в дебат влизат Ивелина Цонева, организатор на подписката за забрана на чуждестранните автори до 3-и клас

Умственото разстояние помага за по-ефективно професионално учене

И още научно доказани техники за бързо и качествено усвояване на знания "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

>