Сбогуват се с народната аристократка Стоянка Мутафова. Лолова: Обеща да е вечна (Снимки)

09.12.2019 11:35 Мила Манолова
СНИМКИ: Юлиан Савчев, "България днес"

Хората сведоха глави в нейния дом - Сатиричния театър

Поклонението пред актрисата започна в 11 ч. в Сатиричния театър, на чиято трупа тя беше сред основателите и член до последния си дъх, и ще продължи до 16 ч.

Малката уличка "Стефан Караджа" е тясна за опечалените фенове, дошли с цветя и спомени. А фасадата е с огромни нейни снимки - от ефектната красавица с капела и цигаре до беззъбата Баба Гичка. Обаче винаги Стояна! Очарователна и харизматична". Звезда!

Хората не вярват, че вече я няма

"Този театър вече няма да е същият без Стоянка. Без Стихийното бедствие, без Каката... Вече е горе при Парцалев, при Калоянчев, при Анастасов, при Невена Коканова... Цялата трупа на основателите... Със сигурност са си запазили горе маса", с тъга каза натъжен фен.

"Обеща да е вечна. Стоянка е жива, тя е пример за всички нас", каза Татяна Лолова.

"Още си пазя снимка от първото ни турне със Стоянка през 75-та година в Стара Загора. Аз, тя и Жана Стоянович сме в едно сърце и пише на снимката "Спомен от службата". Много смешна снимка и сега като тръгнах си я погледнах. Стояна присъстваше на един от първите ми концерти. Тя се е познавала с моите родители и много се обичахме с нея. Поклон", коментира Богдана Карадочева.

"Тя беше най-голямата. Освен че беше много образована, беше и много сетивна, имаше силна интуиция. А как само играеше! Всичко можеше да направи на сцената. Обичам я, поклон!", каза Васил Найденов.

Стоянка Мутафова си отиде на 97 години след като тържествено отбеляза "некръглата" си годишнина с пищни представления в препълнената зала 1 на НДК с приятели. Седнала на трон! Сякаш казваше "сбогом".

"Сякаш се прощаваше със своята публика", връщат лентата нейни фенове. До последно разчиташе на сцената да я "лекува" и танцуваше сиртаки, макар после да не можеше да направи и крачка без чужда помощ.

Последва серия от здравословни проблеми. Сърцето й изневери - също като на любимия й Нейчо Попов, който си отива от инфаркт едва на 49 г., , сложиха й пестмейкър, мъчеха я незарастващи рани на краката, но в крайна сметка я предаде жлъчката. Мутафова, с фобия от скалпела и хирургичната намеса, с година отлага проблема с камъните с жлъчката, но нещата стават неспасяеми без намесата на лекарите. Актрисата успешно изтърпява животоспасяваща хирургичната интервенция, упойките, но след 45 дни в болницата и сепсисът организмът й се предава.

Последните й думи, докато е в съзнание, са били към дъщеря й Муки, която е била неотлъчно до нея: "Обичам те...", промълвила тя. После е само на кислород. Изхърна на в 6,15 ч на 6.12. - Никулден.

Изпращаме я днес, на рождения ден на Стефан Данаилов 9.12. - Мастера и Каката...

Сбогом. 

Други от От страната и света

Пропадна подът на чакалнята на жп гарата в Макоцево, паднаха работници

Пропадна подът на жп гарата в село Макоцево, съобщиха от Областната дирекция на МВР - София. Сигнал за инцидента е постъпил около 9.55 часа на 30 януари в РУ-Елин Пелин

Двамата крадци на овце в Търговищко вече обвинени от прокуратурата

Двамата крадци на овце в Търговищко, за които днес МВР съобщи, вече са привлечени към наказателна отговорност от Районна прокуратура - Търговище за кражба на селскостопански животни на стойност 7000

-9°C на Шипка, заснежените пътища са проходими

С температура от -8°C осъмна Габрово, а снежната покривка е около 5 см, видимостта е нормална, пътните настилки са заснежени и проходими при зимни условия. Това е информацията към 8.30 ч

Откриха 711 000 къса контрабандни цигари на "Лесово" за над 100 000 евро (Видео, снимки)

Митничари заловиха 711 000 къса (35 550 кутии) контрабандни цигари на ГКПП "Лесово", укрити в изолационни термопанели, превозвани с товарен автомобил. Тирът с чуждестранна регистрация влязъл от

В Търговищко задържаха крадци на овце

На 30.01.2026 г. в РУ-Търговище е получен сигнал, че за времето от 26.01.2026 г. до 30.01.2026 г. от стопанска постройка в квартал „Бряг" на град Търговище е извършена кражба на 10 агнета – порода

>