Двойно повече дела за корупция по високите етажи на властта

03.12.2019 12:56 Ана Михова
Пламен Панайотов СНИМКА: Ана Михова

През 2019 те са 50, а през 2018 - 25

Увеличават се делата за корупция по високите етажи на властта, които се гледат от Специализирания наказателен съд. През 2018 г. те са били 25, а през тази вече са 50. Това съобщи съдия Пламен Панайотов, който е зам.-шеф на съда на семинар, посветен на антикорупцията и отнемането на незаконно придобитото имущество.

От края на 2017 г. делата за безстопанственост, престъпление по служба, подкуп срещу министри, техните заместници, кметове и областни управители се гледат от спецсъда.

"Голяма част от тези, които постъпиха в края на 2017 г.,са приключили на първа, а някои и на втора инстанция", уточни съдия Панайотов. Някои от тях вече били стигнали до Върховния касационен съд (ВКС).

Практиката показала, че процесите, които са с по-малък брой подсъдими, в специализирания съд приключват максимум до 6 месеца.

"Това, което може да се каже от анализа за двете години е, че делата за корупция по-високите етажи на властта, се разглеждат в сравнително кратки срокове, бързо приключват, като има и случаи, при които постановените присъди не се обжалват пред втората инстанция", посочи съдия Панайотов.

Той уточни, че в тези случаи споразуменията били изключение. Процесите приключвали по общия ред, но имало и такива, които се гледат по т.нар. съкратено съдебно следствие, когато не се разпитват всички свидетели или пък се признават изцяло фактите по обвинителния акт, което също било гаранция за бързина.

Съдиите от спецсъда обаче били на мнение, че се налагат бързи промени в сроковете за разглеждане на делата. Съдия Панайотов даде пример с Великобритания, където един процес се насрочва за 10 или 20 последователни дни, и приключва. У нас това обаче напрактика било непостижима цел, защото по повечето дела в специализирания съд се явявали едни и същи адвокати, а ангажираността им водела до отлагане. Назначаването на резервни защитници имало дисциплиниращ ефект.

Друг проблем, с който се сблъсквали магистратите, които работят по корупционни престъпления бил, че делата за безстопанственост и престъпление по служба срещу министри, заместниците им, кметове, трудно се доказвали. Причината - текстовете в закона са архаични и писани за друго време. При престъплението по служба трябва да се търси специалната цел, което още повече затруднявало разследващте.

От началото на годината в специализирания съд са постъпили около 3000 искания за използването на Специални разузнавателни средства. Основно те се прилагат по делата срещу престъпни групи. След създаването на КПКОНПИ в този и вид комисията също прави искания за СРС.

"Има обаче една слабост. В момента, в който започнат да използват СРС, разследващите органи стават мързеливи и не си дават сметка, че то е краен способ", посочи съдия Панайотов.

Други от От страната и света

Двама задържани на КПП-тата на протеста в София - непълнолетен с бомбички и друг с нож и бокс

Младеж на 16 години с бомбички и 30-годишен мъж с нож и бокс са били задържани на КПП-тата, изградени около протеста в София. Това съобщиха от СДВР. Оттам са направили 19 пунка

Комисията за регулиране на съобщенията: Няма „заглушаване“ на сигнали в центъра на София

Комисията за регулиране на съобщенията отхвърли твърденията на депутати, че мобилният сигнал в района на Ларгото е бил умишлено заглушаван по време на протестите

Маската - между агресия и свобода

Анонимността се превръща в агресия, не в солидарност Късна вечер, Атланта, 1922 г. Уличните лампи хвърлят бледа светлина върху група мъже, облечени в бели роби и качулки

Катастрофа затруднява движението на пътя Добрич - Бранище

Движението на пътя Добрич - Бранище е затруднено заради катастрофа, съобщава БТА. Пътнотранспортното произшествие е възникнанало около 17:00 часа. Мъж и жена са катастрофирали челно в стена на КПП с

Протестно шествие с искане за оставка тръгна във Варна

Варненци се присъединиха към призивите за протест в цялата страна и в 18 ч. стотици тръгнаха на протестно шествие с искане за оставка на правителството

>