Задържаха българска група за ATM скиминг, обучавала мулета за Бали и Перу (Снимки)

29.11.2019 12:47
СНИМКИ: МВР

Един от участниците е изработвал самите сканиращи устройства, други набирали и обучавали мулета, които да теглят парите, като това ставало в страни като Индонезия, Бали, Тайланд, Перу, където банкоматите не са осигурени с ЧИП и ПИН система

Групата се е занимавала с изработване на скиминг устройства, монтирането им по банкомати и неправомерно теглене на парични средства, съобщават от МВР.

Специализираната операция е проведена вчера на територията на София и с. Нови Хан. Действията са осъществени от служители на ГДБОП под ръководството на Специализираната прокуратура. В хода им е неутрализирана четиричленна организирана престъпна група – двама от които са братя от Нови хан. Разследването по образуваното досъдебно производство е във връзка с получена в сектор „Фалшификация“ в ГДБОП оперативна информация за български граждани, извършващи действия със скимиращи устройства и теглени парични средства от подправени банкови карти.

Изяснено е, че единият от участниците е съден през 2015 г. във Виетнам за скимиране на банкови карти, друг е задържан през 2017 г. в Чили за неправомерно теглене на средства и е излежал ефективна присъда, трети е задържан за същото в Талин, Естония, съобщи говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева. 

Групата е действала при стриктна организация. Един от участниците е изработвал самите сканиращи устройства, други набирали и обучавали мулета, които да теглят парите, като това ставало в страни като Индонезия, Бали, Тайланд, Перу, където банкоматите не са осигурени с ЧИП и ПИН система. Финансовите постъпления се връщали в България на малки суми. Мулетата, след като теглели средствата, ги превеждали чрез системите за бързо разплащане на имената на роднини на членовете на престъпната група. Скимиращата техника се пращал по шофьори на транспортни компании или спедиторски фирми и била най-вече за страни от Европейския съюз.

В рамките на операцията са претърсени 7 адреса и 3 автомобила, установени са две помещения - работилници. От там са иззети външни хартдискове, заготовки, флаш памети, мемори карти и други устройства, предназначени за изготвянето на скимиращи устройства, част от които били поставяни в самия слот на банкоматите, като по този начин те ставали незабележими, уточни прокурор Милева.

Много компетентни действия бяха осъществени от колегите от отдел "Разследвания" и ги поздравявам за работата, добави заместник-директорът на ГДБОП ст.комисар Стоян Темелакиев. Работихме усилено почти две години, защото целта ни не беше да задържим мулетата, а да стигнем до организаторите и лицата, които реално изработват устройствата. По думите му групи от такъв характер са много конспиративни и трудно се стига до тях - липсват телефони, пазят се от контакти. По думите му заловените членове на престъпната схема са продавали изработените устройства и на други групи, занимаващи се с аналогични престъпления. Той отново припомни, при теглене на пари, гражданите да закриват въвеждането на ПИН кодовете си.

Четиримата членове на групата са задържани, повдигнати са им обвинения и са им наложени мерки „парична гаранция“. 

Други от От страната и света

Трима загинаха, а 15 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Трима души са загинали при пътни инциденти през изминалото денонощие в България, пише в съобщение, публикувано на интернет страницата на МВР. Ранени са 15 души

Хаос по гръцките магистрали, 5000 трактора блокират 54 ключови точки

Обмислят преминаване към безсрочно затваряне на границите с България и основните магистрали, ако исканията им не бъдат чути Днес, 28 декември, се провежда голяма общонационална среща на

Хибридите – три пъти по-смъртоносни от бензиновите коли

Експерти по пътна безопасност призоваха за разследване, след като данни показаха, че хибридните автомобили са значително по-рискови при пътни инциденти

Взривове отекват в Одеса заради атака с дронове

Взривове отекват в Одеса в резултат на атака с дронове от акваторията на Черно море, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер в канала си в "Телеграм"

Възход в гръцката търговия, коледният оборот за 2025 г. удари 4,5 милиарда евро

Пазарните анализи в Гърция прогнозират оборот от 4,5 милиарда евро, въпреки инфлационните предизвикателства през изминалата година. Магазините в цялата страна са отворени днес

>