Обиден, Георги Вълев от Килърите иска 100 000 лв. от България и ЕС - не бил опасен

24.11.2019 23:00 Антоанета Маскръчка
Георги Вълев напуска Съдебната палата в Бургас.

Великотърновският бизнесмен Георги Вълев, който бе осъден на доживотен затвор по делото “Килърите”, иска 100 хил. лв., защото го определили като “опасен за бягство”. Той е пуснал молба за солидарно обезщетение срещу няколко институции. Това са ВСС, Министерството на правосъдието, ГД “Изпълнение на наказанията”, ГД “Охрана”, България, представлявана от министъра на финансите и ЕС, представляван от Европейската комисия. Според Вълев били му причинени неимуществени вреди, защото в определение от май 2018 г. на административния съд в Бургас пишело, че е “опасен за бягство”.

Искането му обиколило няколко съдилища. От Бургас то било прехвърлено в Ловеч и Плевен, защото през това време той бил преместен от затвора в Ловеч в плевенския.

ВАС отново го разпределил на съда в Бургас. Там обаче всички магистрати си направили отвод и делото отново минало през плевенския съд. След дълги митарства стигнало до Ямбол.

Магистратите решили, че претенциите на Вълев са недопустими както към съдиите, така и към различните институции. Те нямали отношение към определението на административния съд в Бургас.

Затова преди дни искът е оставен без разглеждане.

Вълев бе осъден в края на 2017 г. на доживотен затвор без замяна като част от Килърите. Признат бе за виновен, че е поръчал на групата на Петър Стоянов-Сумиста убийствата на търновския адвокат Петър Лупов и на шуменския бизнесмен Румен Рачев. В края на 2018 г. Вълев бе преместен от затвора в Ловеч, заради оперативна информация, че подготвя бягство.

Други от От страната и света

650 000 го искаха за президент, днес Волен Сидеров сам и безпомощен в парка

Бе "златен пръст" на кабинета "Орешарски" и в коалицията зад "Борисов 3". После попадаше в новините с буйства и дела за хулиганство срещу него, сега иска да е ментор на млади лидери 649 387

Рязане на разходи и нов дълг пред юни, за да има пенсии и заплати (Обзор)

Гълъб Донев обяви новините за бюджета, Радев влиза на "Дондуков" чак за мандата Йотова: Думата "фалит" бе на масата, служебният кабинет донякъде се справи

Заради клетвата на кабинета стартът на "Джирото" без министри? (Графики)

Стартът на най-голямото международно спортно събитие, което ще се проведе в България през тази година - колоездачната обиколка на Италия, вероятно може ще мине без участие на министри

Кристалина Георгиева: Може да се изправим пред много по-лош сценарий ако войната в Иран продължи

Ръководителят на Международен валутен фонд Кристалина Георгиево предупреди в понеделник, че инфлацията вече започва да се ускорява и че световната икономика може да се изправи пред „много по-лош

Слави Василев: Кабинетът на ПБ е готов, сменяме особения управител на "Лукойл"

"Уверявам ви, че кабинета като го видите, ще разберете защо ПБ е тази партия, която е спечелила с толкова много", категоричен е зам.-председателят на ПГ на "Прогресивна България" Слави Василев

>