8% от електроенергията в Европа е от вятърни централи

08.05.2026 09:15
СНИМКА: Pixabay

Делът на електроенергията от вятърни централи в Европа през изминалите 24 часа е 8 на сто, сочат данни от днешния бюлетин на платформата WindEurope Power Numbers, предава БТА.

Вятърни турбини, разположени на сушата, са произвели 7,4 процента от общото количество електроенергия (522 гигаватчаса), а на морските вятърни паркове се падат 0,6 процента (41 гигаватчаса) от нея.

Страните в Европа с най-голям дял на вятърната енергия в общия електроенергиен микс през последното денонощие са Литва (33,7 процента), Румъния (19,8 на сто) и Гърция (16,7 процента). В България делът е 1 процент.

Най-значителни количества електроенергия от вятър са произведени в Германия (134,8 гигаватчаса), Испания (89,2 гигаватчаса) и Италия (71,5 гигаватчаса), сочи още справката. В България са произведени 0,7 гигаватчаса.

Други от От страната и света

Простреляха жена в центъра на Варна (Видео, снимки)

Жена е била простреляна тази сутрин в центъра на Варна, в близост до т. нар. "Дупка", съобщават от пресцентъра на полицията в морския град. В 10:20 часа е получен сигнал за простреляна в ръката жена

С критики към "министри със спорни автобиографии" опозицията заяви резерви към кабинета

"Едва ли ще видим смели реформи от опитни бюрократи, които вероятно са участвали в затлачването на редица публични системи. Зад някои министри надничат стари кръгове от икономически интереси"

Спират пети блок на АЕЦ „Козлодуй" за ремонт

Пети блок на атомната централа ще бъде спрян за планов годишен ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво утре, на 9 май. За да бъде осигурена безопасната и надеждна работа на ядрената мощност

Над 35 000 цветя ще украсят Вазата в Парка на младежта за 24 май

Служители на ОП „Паркстрой" започнаха зацветяването на Вазата в Парка на младежта. Специалистите по озеленяване вече са подготвили основата, върху която ще бъдат наредени над 35 000 цветя

Илияна Йотова: Опозицията не оспорва програмата на Румен Радев

В нито едно от изказванията на опозицията нямаше оспорване на програмата на г-н Радев. Това са най-важните приоритети пред България - ще се започне с бюджета за 2026 г

>