Президентът Илияна Йотова ще проведе консултации с групите в 52-рия парламент за съставяне на правителство

05.05.2026 07:06
Президентът Илияна Йотова

Президентът Илияна Йотова ще проведе консултации с представители на парламентарните групи в 52-рото Народно събрание в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията,  съобщиха от прессекретариата на президентската институция.

На "Дондуков" 2 Илияна Йотова ще приеме от 10,30 ч представители на парламентарната група на "Прогресивна България", от 11,30 ч – представители на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, а от 12,30 ч – представители на групата на "Движение за права и свободи - ДПС".

От 14 ч с държавния глава ще се срещнат от групата на "Демократична България", а от 15 ч – представители на групата на "Продължаваме промяната". В 16 ч представители на парламентарната група на "Възраждане" ще разговарят с Илияна Йотова.

След края на консултациите президентът Йотова ще направи изявление пред медиите.

Консултациите ще бъдат проведени с всяка една партия поотделно, както сме правили винаги досега, за да дам възможност на всеки да изкаже своето мнение как ще работи оттук нататък в Народното събрание, как мисли да продължим с проекта за бюджет, дали ще имаме нов бюджет, каква ще бъде законодателната им програма, приоритетите, проектите по Плана за възстановяване, каза Илияна Йотова пред журналисти в Панагюрище на 1 май. "Силно се надявам да има пресечна точка в различните мнения, защото нямаме никакво време за губене", коментира президентът.

Според Конституцията президентът, след консултации с парламентарните групи, възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в седемдневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, отново в седемдневен срок президентът възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.

Други от От страната и света

Волен Сидеров неадекватен в центъра на София, минувачи го свестяват с вода, викат линейка

Очевидци: Лежа около час в градинката до Военно министерство, опитвахме на помогнем, но ни отпращаше                                                                                                  

Васил Терзиев: Където е минало Джиро, винаги е имало увеличение на туризма

„Няколкостотин души ще могат да се запознаят с България и София. Където е минало Джиро, винаги е имало увеличение на туризма". Това заяви кметът на София Васил Терзиев  по БНТ

Ryanair обмисля затваряне на базата си в Солун

Ирландската нискотарифна авиокомпания Ryanair обмисля закриване на базата си в Солун заради спор за летищните такси, като решението може да влезе в сила от октомври

Елена Йончева говори в ЕП за безпрецедентния натиск върху избирателите по време на кампанията в България

Елена Йончева отново постави въпроса за нарушаването на човешките права и натиска върху избирателите по време на кампанията за парламентарния вот. Това се случи по време на заседанието на Специалната

Плугчиева: Външната политика трябва да се освободи от идеологизация и клишета

Крайно несъстоятелни са твърденията за външната политика на г-н Радев, които се тиражират. Няма да има промяна във външнополотическите приоритети. Но не трябва да си затваряме очите

>