Прокуратурата: Падналото момче от перилата на НДК не е бутнато

28.04.2026 10:03

Не се потвърждава първоначалната версия за бутане на 14-годишното момче, което падна заедно с част от перилата на тераса на НДК. Това стана ясно от думите на говорителя на Софийската районна прокуратура Николай Николаев по БНТ.

По думите на прокуратурата са събрани достатъчно доказателства, които очертават фактическа обстановка, включваща участието на няколко младежи в тийнейджърска възраст, всички от които са разпитани и са дали показания.

"Разпитани са множество свидетели, приобщени са веществени доказателства, в това число процесният парапет, събрани са и записи от охранителни камери. Назначена е съдебно-медицинска експертиза. Към настоящия момент доказателствата не водят до извод за умишлено причиняване на телесна повреда, т.е. детето да е било бутнато", заяви прокурорът.

От Софийската районна прокуратура съобщиха, че е образувано досъдебно производство по случая. Освен назначените нови експертизи се разпитват и допълнителни свидетели. Николаев каза, че предстои да бъде установено техническото състояние на парапета. Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 134 от Наказателния кодекс - телесна повреда при условията на професионална непредпазливост.

"Трябва да изясним дали парапетът е отговарял на съответните изисквания и дали с някаква форма на небрежно поведение е причинена телесната повреда. Това е основната версия, но не изключваме и други. Разследват се всички възможни сценарии", каза той.

Изясняват се и евентуални пропуски в обезопасяването на мястото. Назначена е техническа експертиза. От НДК заявиха, че е започнала проверка. Същевременно от прокуратурата е поискано извършване на допълнителни експертизи.

Други от От страната и света

Изпратиха за преглед в психиатрично заведение мъжът, барикадирал се в кабинета на свой шеф в София

За преглед в психиатрично заведение е изпратен мъжът, който във вторник сутрин се барикадира в кабинета на свой шеф в София. Това съобщиха от пресцентъра на автобусното поделение "Земляне" на

Украйна заплаши Израел със санкции заради руски кораб с "крадено" зърно от Крим, акостирал в Хайфа

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че покупката на зърно от израелска страна от украински територии, окупирани от Русия, нарушава израелското законодателство

Шефът на болницата в Горна Оряховица: Продажба или до 2-3 месеца фалит

Общинските лечебни заведения да станат защитени, поиска в писмо до властта кметът Николай Рашков Хората на Радев: В настоящия момент приватизацията е прибързан и рискован ход Вихър от противоположни

18-годишно момиче загина при катастрофа в Искърското дефиле

Тежка катастрофа затвори пътя в Искърското дефиле за часове. Загинало е 18-годишно момиче. Пътят е второкласен и води към София. Поне 10 метра от мантинелата са разрушени

Откриха контрабандни цигари в матраци на кораб в Бургас

Митничари откриха голямо количество цигари, скрити в матраци на кораб в Бургас. Папиросите били хванати на ферибота "Дружба", който извършвал курс от грузинското пристанище Батуми до Бургас

>