Арестуваха косовар, издирван от Турция да лежи присъда за наркотици

17.03.2026 20:00 Тони Маскръчка
Съдебната палата в Кюстендил.

Мярка за неотклонение „Временно „Задържане под стража" за срок до 40 дни, по отношение на 42- годишния U. M. от Република Косово, определи Окръжен съд – Кюстендил. Целта на мярката е да осигури участието му в производство по екстрадиция. Определението подлежи на незабавно изпълнение и на обжалване пред Софийския апелативен съд в 3-дневен срок.

Сред доказателствата по делото е валидна заповед за задържане от 02.12.2024 г. на Прокуратурата в Текирдаг, Република Турция, въз основа на Присъда от Висш съд Текирдаг. Лицето е задържано на 14.03.2026 година при извършена проверка на ГКПП – Гюешево, при влизане в Република България, въз основа на бюлетин за международно издирване на Интерпол.

U. M. от Република Косово е обявен за международно издирване с цел арест и екстрадиция, за извършване на престъпления, свързани с производство и търговия с наркотични и психотропни вещества, за което му е наложено наказание „лишаване от свобода" за срок от 18 години, от които има да доизтърпи остатък от 13 г., 5 месеца и 3 дни в Република Турция, се посочва в искането за Временно задържане под стража на Окръжна прокуратура Кюстендил.

Окръжен съд намира искането на прокуратурата за основателно, доколкото са налице условията на ЗЕЕЗА и НПК. Искането на компетентните власти на молещата страна за временно задържане на чуждия гражданин, до приключване на процедурата по екстрадиране, отговаря на изискванията на чл. 16, ал. 2 от Европейската Конвенция за екстрадиция. Съдът намира, че по отношение на исканото лице е налице реална и непосредствена опасност да се укрие – касае се за чужд гражданин, който няма постоянен или настоящ адрес на територията на България и Европейския съюз, обявен за международно издирване от компетентните власти на Р. Турция въз основа на изпълнение на влязла в сила присъда. Тези обстоятелства са достатъчни, за да се обоснове реалната и непосредствена опасност лицето да се укрие, с цел избягване на изтърпяване на наложено наказание.

Не се споделя доводът за необходимостта от определяне на по-лека мярка за неотклонение, доколкото обвиняемият няма никакви лични, професионални и трудови връзки в РБългария, се посочва в мотивите на съдия Пенка Братанова.

Други от От страната и света

ДБ остава в опозиция, няма да подкрепи бъдещото правителство

Депутатите от „Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов коментираха политическата ситуация след консултациите при президента и очакваното връчване на мандат за съставяне на правителство

Георг Георгиев: Най-наболялата тема е бюджетът, от ГЕРБ сме дали своите заявки в тази посока

Както беше дадена заявката, до края на тази седмица трябва да има кабинет. Оттук-нататък започват предизвикателствата и отговорностите пред него. Най-наболялата тема е бюджетът

Унищожават 3,6 тона месо от кланица в Харманли

Общо 3,6 тона месо и месни продукти от кланица и месопреработвателно предприятие в Харманли заминават за екарисаж след проверка на Областната дирекция по безопасност на храните в Хасково

Йотова към новия кабинет: Хората ще понесат тежките решения, но не и лъжата - обяснете им всяка реформа

Радев си държи на думата и има рядка черта - никога никого не е изоставил, убедена е президентът за бъдещия премиер  Служебният кабинет се справи, благодарности на финансовия министър Клисурски Аз

Стотици се стекоха край планински извор над Момчилград, за който се вярва, че лекува

Стотици се събраха в нощта срещу 6 май край мистичния връх Дамбалъ над Момчилград, за да потърсят изцеление от лековития извор. Според местната легенда именно в тази нощ водата

>