КРИБ: Парламентът спешно да вземе мерки срещу ценовия шок с горивата

17.03.2026 11:07
СНИМКА: КРИБ

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) призовава служебното правителство да изпълни приоритетно и без забавяне решението на Народното събрание за мерки срещу ценовия шок от високите цени на петрола и природния газ. Изброените политики, сред които създаване на фонд към Министерство на финансите с вноски от нарасналите реципрочно приходи от ДДС от поскъпналите горива, както и държавни гаранции за разсрочване на лизингови вноски, са разумни и в правилната посока, която е овладяване на инфлационния шок в неговия корен – транспортния бранш, се казва в позиция на работодателската организация, разпространена преди малко.

При забавяне на програмата за подпомагане е възможно ценовият шок да прелее от транспорта към потребителските стоки със съществени щети за икономиката и спокойствието на потребителите.

Съюзът на международните превозвачи вече обърна внимание, че транспортните фирми намаляват курсовете, тъй като разходите им са се увеличили с 35%, което е особено тежко за малките транспортни компании и дори при намаляване на маржовете на печалба ще бъде прехвърлено в значителна част на крайния потребител.

От КРИБ обръщаме внимание, че конфликтът в Иран има потенциал да намали около 0.3% от световния икономически ръст и да увеличи глобалната инфлация с 0.5% до 0.6%, според изчисленията на различни финансови институции и инвестиционни банки. За разлика от инфлационната криза през 2021-2022, сега не се очаква съществено разкъсване на веригите за доставки на потребителски стоки, но от друга страна рискът е концентриран в енергийния сектор, който е в основата на логистиката и индустриалното производство.

В Европейския съюз пък се наблюдават различни нива на инфлация в различните държави като България е в групата на икономики с по-висок ръст на цените, което повишава опасността както от допълнителен шок върху потребителите, така и от наблюдавания в Румъния най-лош сценарий на стагфлация.

Призоваваме служебното правителство да действа решително и с оглед на чувствителността на българите към промените в цените в непосредствения период след влизането ни в Еврозоната. Както и преди сме предупреждавали, всички инфлационни шокове ще отварят възможност за спекулации и хибридни атаки, които да подкопаят доверието в еврото и да припишат повишаването на инфлацията на него. Това е вече и значителен риск за геополитическата ориентация на България.

Други от От страната и света

Почина легендата на кукления театър Слава Рачева

На 88 години почина легендата на кукления театър, съобщиха от Съюза на артистите в България. „С нея си отива цяла епоха, изпълнена с магията на детството, добротата и онзи незабравим глас

Медицински сестри, оказвали помощ на ранени протестиращи в Иран, са изнасилени

Медицински сестри, оказвали помощ на ранени протестиращи в Иран, са били изнасилени. Според опозиционната медия Iran International, по време на масовите демонстрации през януари части на Ислямски

Безплатни прегледи за туберкулоза в Русе по време на Седмица на отворените врати

По повод 24 март – Световния ден за борба с туберкулозата, в Русе ще се проведе кампанията „Седмица на отворените врати", насочена към ранното откриване и превенция на заболяването

Сандов се отказва от изборите и цитира Калушев: Истината е като водата, винаги си проправя път

Съпредседателят на ПП "Зелено движение" Борислав Сандов няма да участва в листите за изборите на 19 април, пише той във фейсбук. Причината е очернящата кампания заради случая "Петрохан"

В Панагюрския музей очакват оригинала на златното си съкровище

Исторически музей – Панагюрище и тази година ще посрещне оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това съобщиха от културната институция. Тракийският ритуален сервиз ще заеме полагаемото му се

>