БАБХ откри растеж на бактерии и плесени в училищни сандвичи, предлагали се и имитиращи продукти

16.03.2026 15:12
Ангел Мавровски.

Над 400 проверки вече са извършени в училища, като са взети проби за изследване на качеството на хранителните продукти. 

Това съобщи шефът на БАБХ д-р Ангел Мавровски на брифинг в агенцията. 

"Имаме съмнения, че се предлагат имитиращи продукти по програмата "Училищен плод и мляко", но проверките продължават и скоро ще има резултати", добави той.  

Новият зам.-изпълнителен директор на агенцията, доц. д-р Тодорка Янковска-Стефанова, допълни, че до момента са изследвани 130 закуски и сандвичи. При анализите в три от сандвичите е открит растеж на бактерии, а в четири са установени плесени. 

По отношение на млякото и млечните продукти има резултати от 78 проби. Установени са несъответстващи резултати в три сирена и един кашкавал. В четири проби - масло, сирене и кашкавал, са установени не млечни мазнини.

Изследвани са и четири проби местни продукти. В една от тях е установено завишено водно съдържание. При двете проби хляб, които са изследвани не са намерени отклонения. Изследвани са 95 броя проби от плодове и зеленчуци за остатъци от пестициди. "Няма установени завишени резултати", заяви Янковска. 

"Проверките, които предприемаме за момента са кампанийни, предстои да се въведат като рутинни. Причината за такава масирана акция относно училищното хранене, е възмущението ми от качеството на храните, които се предлагат на децата. Необходимо е много сериозен контрол и при необходимост да се заделят повече пари за децата", каза шефът на агенцията. 

Освен това от думите му стана ясно, че с негова заповед се въвежда 100% контрол върху пилешкото месо поради съмнения за наличието на салмонелоза и потенциален риск за здравето на хората. Ще се отбелязва датата на етикета кога продуктът е замразен и датата на размразяване. Тоест ще се знае размразените продукти на коя дата са замразени и колко пъти", разясни той. 

Други от От страната и света

Отлагат пускането в експлоатация на Шести реактор на най-голяма АЕЦ в света заради теч от генератор

Компанията „Токио Електрик Пауър Ко“ (Tokyo Electric Power Co – TEPCO), оператор на атомната електроцентрала „Кашивадзаки-Карива“ (Kashiwazaki-Kariwa) в Япония

Кореспондент на БНР се подписа на руски под материал за листите на Радев във Варна (Снимка)

Кореспондент на БНР се подписа на руски език под дописка за листите на бившия президент Румен Радев във Варна. Под материала стои името "Даниела Стойнова, кореспондент на БНР във Варне"

Министър Найденов назначи Тодор Анастасов за нов председател на Управителния съвет на АПИ

Тодор Анастасов е новият председател на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура". Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов досегашният

Почина художничката Елза Гоева

Почина художничката Елза Гоева. Това стана ясно от публикация на Министерството на културата (МК), в която екипът изразява своите съболезнования към семейството и близките на голямата художничка

Емил Дечев: Виждал съм Радев само два пъти на официални събития, обсъждам подбора на кадрите с моя екип

Знаем кои са рисковете секции, които обикновено гласуват по един съмнителен начин - например 90% за крайно дясна партия на едните избори, а на следващите за крайно лява

>