ЦИК обсъди провеждането на изборите с международни наблюдатели

12.03.2026 20:42
Заседание на ЦИК Снимка: Архив
Заседание на ЦИК Снимка: Архив

Централната избирателна комисия (ЦИК) се срещна с основния екип на наблюдателната мисия на изборите на Бюрото за демократични институции и права на човека (БДИПЧ) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), съобщиха от ЦИК.

По време на разговорите бяха обсъдени ключови въпроси, свързани с правната рамка на изборния процес, както и конкретните предизвикателства пред неговата организация. ЦИК запозна наблюдателите с предприетите до момента действия и с текущата работа по подготовката на изборите в рамките на нейните законови правомощия.

ЦИК ще оказва съдействие на мисията по всички въпроси, свързани с изборите и ще поддържа конструктивен диалог с наблюдателите.

Това е втората среща на ЦИК с международните наблюдатели, информира БТА. При първата били обсъдени въпроси, свързани с гарантирането на законосъобразността, прозрачността и доверието в изборния процес, както и с ефективното прилагане на изборното законодателство.

Други от От страната и света

Как пълният резервоар за гориво влияе на поведението на автомобила

В типичните автомобили, резервоар от 50 до 60 литра добавя допълнителни 35 до 45 килограма към теглото, когато е пълен. Това се усеща особено при коли с по-слаби двигатели и при градско шофиране с

Радев издига Михаела Доцова за шеф на парламента (Обзор)

Докато депутатите му се събраха в столичен хотел, отвън имаше модно ревю Петър Витанов застава начело на групата Юристката Михаела Доцова е предложението на Румен Радев за председател на 52-ото НС

Захарова атакува: България подкрепя терористите в Черно море

Държавите от НАТО, разположени по бреговете на Черно море, трябва колективно да споделят отговорността за решенията на алианса да снабдява Украйна с оръжие

"Магазин за хората" затвори със 110 обекта, екипът даде оставка и оспори министъра: цените в тях са с 20-30% по-ниски (Обзор)

Дружеството беше учредено с 10 млн. лв. 2 млн. отишли за заплати. Останалите 8 млн. се връщат в бюджета Разпореждам закриването на дружеството “Магазин за хората”

Чарлз III очарова Тръмп с хумор и дипломация (Обзор)

Монархът подари на президента камбана от подводница “Ако не бяхме ние, сега щяхте да говорите на френски”, пошегува се крал Чарлз III на тържествената държавна вечеря в Белия дом във вторник

>