Петролът на ОПЕК се котира над 70 долара за барел за първи път от 7 месеца

23.02.2026 14:13
Петролът на ОПЕК не се е търгувал над прага от 70 долара за барел от 18 юли миналата година

Цената на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в петък миналата седмица се повиши до 70,11 долара за барел, съобщи днес на страницата си петролният картел.

В четвъртък един барел петрол на ОПЕК се продаваше за 69,79 долара.

Петролът на ОПЕК не се е търгувал над прага от 70 долара за барел от 18 юли миналата година, когато цената му беше 70,97 долара, сочи справка в базата данни на картела.

За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 12 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Сахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Джено (Конго), Зафиро (Екваториална Гвинея), Раби лек (Габон), ирански тежък (Иран), Басра лек (Ирак), Кувейт експорт (Кувейт), Ес Сидер (Либия), Бони лек (Нигерия), Лек арабски (Саудитска Арабия), Мурбан (ОАЕ) и Мерей (Венецуела).

Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 г., пише БТА

Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.

Други от От страната и света

Пепо Тонов е новият изпълнителен директор на "Девин"

Пепо Тонов е новият изпълнителен директор на "Девин" ЕАД - лидер на пазара на минерална и изворна вода в България. Той е и член на изпълнителния комитет на Spadel - белгийската група

Няма опасност от преливане на язовирите край Сливен след валежите

Няма риск от преливане на язовирите в района на Сливен след падналите валежи през последните денонощия, съобщиха пред БТА от институциите, които ги следят

Продължават огледите на потъналия кораб край Маслен нос

Работата на специалисти от Военноморските сили по обследване на потъналия риболовен кораб BH 8112 край Маслен нос продължи и днес, съобщиха от пресцентъра на министерството на отбраната

Министър Дечев: Главният секретар на МВР не си плаща глобите на пътя, помогнете да издирим заместника му

"Установих, че главният секретар, който трябва да бъде за пример, не си плаща фишовете с глоби на пътя. Днес разпоредих проверка и след теч на информация, всичките 5 бяха платени за 30 минути"

Емил Дечев: Предлагаме да бъде освободен главният секретар на МВР (видео)

Нямаме много време да организираме честни и законообразни избори. Защо взехме това решение да предложим за освобождаване главният секретар на МВР Мирослав Рашков? Това е най-висшата длъжност в МВР

>