ДБ за ултиматума на ПП: Не можем автоматично да изключим Лорер и Божанков от листите

28.01.2026 13:10 Павлета Давидова
Божидар Божанов и Ивайло Мирчев СНИМКА: Георги Палейков

Решението на нашия Национален съвет е да се явим в коалиция, както до сега. Разговори за листите не са започвали. По отношение на г-н Лорер и г-н Божанков, които са заемали ясни позиции, макар те да противоречат на мнението на мнозинството, а то тогава съвпадаше с нашето,  не може да ги изключим автоматично от листите.

Така съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов отговори задочно на лидера на "Промяната" Асен Василев. Преди дни от ПП излязоха с позиция, в която настояха реденето на коалиционните листи да е в същия формат като до сега, но поискаха от списъците да отпаднат двама досегашни депутати - изключенията от партията Даниел Лорер и Явор Божанков.

Не сме започнали този процес (за реденето на листи - б.р.), настоя Божанов.

А на въпрос как ПП и ДБ ще се явят заедно на вота, предвид условието на Асен Василев, Божанов многозначително отговори: Гледайте.

Ивайло Мирчев пък добави, че след като те се противопоставили на подписа, който премиерът Росен Желязков сложи на Съвета за мир на Тръмп в Давос, сега и ГЕРЖ се противопоставяли. Очаквахме да влезе за ратификация днес, но или има разнобой в ГЕРБ, или разбраха каква глупост са направили", коментира той отсъствието на документ за ратифицирането на позицията на България.

Съпредседателят на "Да, България" изрази недоволство и от позициите на бившия президент Румен Радев, изразени вчера на икономически форум. От формацията не са съгласни "да се сравнява Европа и ЕС със страни и стратегии на страни, които са изключително далеч от бъдещето на Европа, като Русия и Китай, например. "Ние сме на мнението, че трябва да имаме реформирана Европа, има много какво да се работи, за да може ЕС да работи по-добре, но това да е с конкурентоспособна икономика, с общи геополитически действия", каза Мирчев.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от От страната и света

Над 550 работни места са разкрити в общинската бизнес зона “Перистър” в Разград

Над 60 предприемачи реализират своите идеи в бизнес зона „Перистър" в Разград. С всяка година интересът към нея се увеличава, само през 2025 г. са въведени в експлоатация три нови сгради – къща за

Силни ветрове, поройни валежи и горещи вълни са актуалните климатични рискове в Добрич

Речни наводнения, проливни дъждове и градски наводнения, силни ветрове, горещи вълни от трайно високи температури, снеговалежи и снежни виелици са оценени като високи климатични рискове за община

Oправдаха 45-годишен по обвинения за убийство и държане на боеприпаси

Окръжен съд – Монтана призна за невиновен и оправда 45-годишния Г. Р. Р., подсъдим за две отделни деяния – убийство и държане на боеприпаси за огнестрелни оръжия без надлежно разрешение

16 стоманобетонни пътни панела са монтирани при ремонта на Дунав мост

Монтирани са 16 нови стоманобетонни пътни панела от предвидените общо 128 в затворения за основен ремонт участък на Дунав мост при Русе. Строителните работи се извършват на етапи и в момента се

Поставят системи за видеонаблюдение върху конструкциите на светофари

Системи за видеонаблюдение ще се поставят върху конструкциите на светофарите там, реши парламентът, приемайки на две четения промени в Закона за движение по пътищата

>