Росен Желязков ще присъства на подписването на споразумение за проучването на нефт и газ в Черно море

21.01.2026 07:38
Росен Желязков Снимка: Министерски съвет

Премиерът в оставка Росен Желязков ще присъства на подписването на споразумение за участие на държавата чрез „Български енергиен холдинг“ ЕАД в проучването на нефт и природен газ в блок „Хан Аспарух“ в Черно море. Това съобщиха от правителствената информационна служба, цитирана от БТА.

„Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Омв Офшор България“ и „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ ще сключат споразумение, въз основа на което БЕХ ще придобие 10% от правата за проучване на нефт и природен газ в блок „1-21 Хан Аспарух“.

Подписването ще се състои от 13:00 часа в Гранитна зала на Министерския съвет в присъствието и на министъра на енергетиката Жечо Станков.

Проектът е от ключово значение за диверсификацията на енергийните източници и за укрепването на енергийната сигурност на България и региона на Югоизточна Европа, посочват още от правителствения пресцентър.

За първи път в новата си история държавата ще участва активно като инвеститор с дял в правата за търсене и проучване на нефт и газ в българската част на Черно море. Този процес открива нова важна страница в развитието на енергийния сектор на страната.

На 14 януари правителството в оставка прие решение за одобряване участието на "Български енергиен холдинг" ЕАД (БЕХ) в реализацията на проекта за търсене и проучване на нефт и природен газ в площта "Блок 1-21 Хан Аспарух".  Министърът на енергетиката в оставка Жечо Станков определи решението като изключително важно. По думите му това е важна и дълго чакана новина за българската енергетика.  

 

Други от От страната и света

Условията в планините са зимни с температури около 0 градуса

Условията в планините са зимни, съобщи БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Температурите са около нула градуса или по-ниски

Авиокомпаниите орязаха 2 млн. места от разписанията си за май

Глобалните авиокомпании са премахнали 2 милиона места от разписанията си за май през последните две седмици, тъй като опасенията относно наличността на гориво в следващите седмици се засилват

Мирослав Ненков: Преживях значимо медицинско събитие

Преживях значимо медицинско събитие. Това пише във фейсбук бившият здравен министър д-р Мирослав Ненков. "С огромна благодарност към д-р Георги Ганчев и ръководеният от него хирургичен екип

България и Гърция с нов енергиен проект и преговори за съвместно предприятие

България и Гърция правят нов опит да задълбочат енергийното си сътрудничество в момент на продължаваща нестабилност на пазарите и търсене на сигурни източници на енергия

Обвинение и 72 часа арест за турски тираджия, убил търновец в тежка катастрофа

51-годишен турски гражданин е привлечен, в качеството на обвиняем за причинена на 30 април 2026 г. катастрофа на пътя В. Търново – Русе между селата Самоводене и Поликраище

>