КЗК започва проучване за нелоялни търговски практики от доставчици на храни за малките магазини

06.01.2026 13:08
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) СНИМКА: Архив

В рамките на секторния анализ на конкурентната среда на пазарите на основни хранителни продукти Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва детайлно проучване на пазара на основни храни в малките магазини - т.нар. традиционна търговия. Основен акцент на анализа ще бъдат търговските взаимоотношения между малките магазини за хранителни стоки и техните доставчици - производители, дистрибутори, търговци на едро или други. Анализът ще обхване и бизнес моделите на търговските обекти и прилаганите от тях ценови политики, съобщиха от пресцентъра на Комисията за защита на конкуренцията.

Целта на проучването е да се установи дали по веригата на доставка на хранителни стоки преди да стигнат до щандовете на малките магазини се прилагат нелоялни търговски практики, както и дали са налице данни за необосновано повишаване на доставните цени. В случай че се установят данни за необоснован ръст на цените на едро, информацията ще бъде препратена до Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите за предприемане на действия в рамките на техните правомощия по Закона за въвеждане на еврото.

КЗК изиска от търговските обекти в 14-дневен срок да предоставят детайлна информация за периода от февруари до декември 2025 г. за евентуални повишения на доставните цени и за кои продукти те се отнасят, както и информация дали е имало увеличение на цените на едро през декември 2025 г. и предвижда ли се такова през януари 2026 г. Изисква се още информация дали се планира увеличение на крайните продажни цени в периода от 5 януари до 31 март 2026 г., какъв е процентът на планираното повишение и какви са причините за него.

Комисията изисква данни и за доставните и продажните цени на определени основни хранителни продукти, сред които мляко и млечни изделия, месо и месни продукти, яйца, олио, брашно, хляб и тестени изделия, както и минерална вода. Изисква се и информация за предоставяни отстъпки от доставчици - производители, дистрибутори, търговци на едро или други – към доставните цени (цени на едро).

В хода на анализа КЗК ще се фокусира върху региони със слабо социално и икономическо развитие и ниска покупателна способност на населението, като ще изследва подробно структурата на пазара на дребно и търговските условия между доставчиците и малките търговци.

Антимонополният орган продължава да следи задълбочено процесите на пазара на хранителни продукти. При наличие на индикации за нелоялни търговски практики, злоупотреба с господстващо положение или проблемни концентрации, Комисията има готовност да се самосезира и да образува съответните производства, като упражни в пълен обем своите правомощия с оглед защита на конкуренцията и интересите на потребителите и производителите.

Други от От страната и света

Внезапно си отиде финансистът Андрей Пръмов

Близо месец преди да навърши 65 години внезапно си отиде финансистът Андрей Пръмов. Тъжната новина бързо стигна до приятели и колеги. Нашият ценен приятел и колега

Гняв в САЩ след убийството на американка от имиграционен служител (Обзор)

Жертвата е майка на 3 деца Протести и напрежение обхванаха САЩ, след като 37-годишна гражданка бе убита от агент на Федералната служба за контрол на имиграцията (ICE) в сряда при спецакция

Министър Бачев върна шефката на националната филмотека ден след като я уволни (Обзор)

За часове над 1000 души подписаха петиция в подкрепа на Антония Ковачева, а Съюзът на филмовите дейци и колегите ѝ я защитиха с отворени писма Министърът на културата Мариан Бачев върна Антония

Министерство на енергетиката: Няма населени места без ток

Няма населени места без ток. Това съобщиха от министерството на енергетиката за БНТ. През днешния ден някои населени места останаха без електрозахранване

Николай Младенов, който се очаква да управлява Газа, на срещи с Нетаняху и президента на Израел

Израелският президент Ицхак Херцог днес се срещна с бившия специален представител и ръководител на мисията на ООН в Ирак Николай Младенов, който се очаква да стане член на бъдещия Съвет за мир

>