Медици от варненската МБАЛ „Света Анна” спасиха трима пациенти в клинична смърт

17.12.2025 16:13 Надежда Алексиева
Снимката е илюстративна/ Pixabay.

Трима души, докарани в състояние на клинична смърт, бяха върнати към живота благодарение на бързите действия на спешните медици в МБАЛ „Света Анна – Варна" и навременното им пренасочване към специалисти по инвазивна кардиология.

Трите случая са от последните два месеца.
Спасените са 56-годишна жена и двама мъже – на 63 г и на 46 г., съобщават от пресслужбата на болницата.
Жената получава нарушение на сърдечната дейност, колабира и е вкарана незабавно в Противошоковата зала на МБАЛ „Света Анна – Варна" в състояние на клинична смърт.

Там битката за живота и започват д-р Юлиян Начев и реаниматорът д-р Теодора Попова.

След повече от 15 минути реанимационни действия, пациентката възстановява жизнените си функции и е поета от инвазивни кардиолози, тъй като се оказва, че причина за състоянието и е запушена лява коронарна артерия.

На 63-годишен мъж му прилошава, докато кара колело. Негови близки го водят в болницата и успешната реанимация прави възможно превеждането му за лечение в специализирано лечебно заведение.
Последният случай е от преди няколко дни, когато в Противошокова зала от брат си е докаран 46-годишен мъж в състояние на клинична смърт в резултат на получен инфаркт.

След 8 електрошока и продължителни животоспасяващи действия от страна на медиците, той възстановява сърдечен ритъм и влиза в съзнание, след което е преведен за лечение в специализирано лечебно заведение.

Други от Докторе кажи

8 случая на морбили са регистрирани у нас

Осем случая на морбили са потвърдени в страната. Те са регистрирани на територията на община Бяла Слатина, област Враца. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на здравеопазването

Повече от 9 млн. евро е надлимитната дейност на болниците за два месеца

Надлимитната дейност, извършена от болниците през декември 2025 г. и януари 2026 г. и отчетена за заплащане, е повече от 9 милиона евро, каза пред журналисти Станимир Михайлов

Китайски учени разработиха магнитни флуиди за лечение на сърдечна тромбоза

Екип от изследователи от Шънджънските институти за съвременни технологии (SIAT) към Китайската академия и болница „Фууай" към Китайската академия за медицински науки разработи нов тип магнитен

Министър Околийски: И двете ми дъщери са ваксинирани срещу HPV

„Аз съм баща на две дъщери. И двете са ваксинирани срещу HPV. За мен това казва всичко. Като родител не бих направил този избор, ако не вярвах безусловно в безопасността

Ще изследват новородените за още три тежки редки заболявания

От днес всички новородени ще бъдат изследвани за още три тежки редки заболявания – спинална мускулна атрофия, тежки комбинирани имунни дефицити и муковисцидоза

>