На празниците ще може да се дарява кръв в Националния център по трансфузионна хематология

13.12.2025 08:45
Кръводаряване СНИМКА: pixabay

В празнични дни през декември тази година и януари 2026 г. ще може да се дарява кръв в Националния център по трансфузионна хематология. Това съобщават на сайта си от Центъра. Редовното работно време на Центъра с кръводарители е от понеделник до събота от 8:00 до 14:00 ч., но се предвижда през настоящия месец да може да се дарява кръв и в някои от празничните и почивни дни - 24 декември, 26 декември, 31 декември, както и на 2 януари 2026 г.

Предстоящи кръводарителски акции, организирани съвместно с Центъра, ще има на 17 декември в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. София" (бул. "България" 104) от 9:30 ч. до 13:30 ч., на 18 декември в болница „Токуда" от 8:30 ч. до 13:30 ч., на 19 и 20 декември в Парк Център София (бул. „Арсеналски" 2) от 11:00 ч. до 14:30 ч.

Кръводарител може да бъде всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, който тежи повече от 50 кг, не е приемал никакви медикаменти поне 48 часа и за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна за болните, нуждаещи се от нея. Преди кръводаряването човек трябва да се е нахранил. Кръводарителят дарява 450 мл. кръв, предаде БТА.

За едногодишен период мъжете могат да даряват кръв пет пъти, а жените – четири, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде най-малко два месеца, посочват на сайта си от Центъра. Всички консумативи, използвани по време на кръводаряването, са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба и не съществува опасност от зараза по кръвен път. Количествено кръвта след кръводаряването се възстановява за по-малко от 24 часа, а качествено – за три-четири седмици. Кръводарителите имат право на два дни отпуск и получават подкрепителна закуска след даряването. Предоставя им се и уникален код за достъп до системата, с който могат да проверят резултатите от направените им изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.

През 2023 г. са отчетени 42 516 кръводарявания, през 2022 г. кръводаряванията са 39 691, а през 2021 г. – 37 054, посочиха през юни от Министерството на здравеопазването.

Други от От страната и света

За втори път държавата дава на Община Благоевград закрито поделение, ще стане парк

Кметът на Благоевград Методи Байкушев и областният управител Николай Куколев подписаха договор, с който собствеността върху емблематичния парк „Македония", където имаше военно поделение

Вижте какво реши служебното правителство днес

Одобрена е тарифата за заплащане на предизборните предавания по БНТ и БНР от партиите за предстоящите парламентарни избори Със свое постановление правителството одобри тарифата, по която партиите

„Български пощи" спря приемането на всички видове пратки за Близкия Изток

„Български пощи" преустановяват приемането на всички видове пратки за Близкия Изток, съобщават от държавния пощенски оператор. Няма да се приемат колети и писма за Израел, Ливан, Йордания, Ирак, Иран

Официално: Днес летят три самолета да приберат българи от Дубай, Абу Даби и Оман

Специализирани полети на авиокомпаниите „Гъливеър" и „България Еър", както и на Държавния авиационен оператор са организирани за прибирането на български граждани от Дубай

Таксиджия е арестуван с над 2,5 промила, пускал се на живо в социална мрежа как шофира докато пие

Таксиметров шофьор в Русе е арестуван, след като е заловен да управлява с над 2,5 промила алкохол. Това съобщи регионалният говорител на МВР в крайдунавския град Даниела Малчева

>