Новата версия на бюджета получи "да" от Тристранката (Снимки)

08.12.2025 15:06 Румяна Денчева

Новата версия на Бюджет 2026 г., която не се различава съществено от предишната, получи „да" с условия от Тристранния съвет. Единствено АИКБ не даде подкрепата си след сериозни критики към поправките в него.

КРИБ, БСК, БТПП, КНСБ и „Подкрепа" дадоха зелена улица на бюджета , но не спестиха остри критики и набелязаха цял списък от задачи, по които да се работи още от сега, за да има по-добър бюджет за 2027 г.

По първата точка за бюджета на НЗОК - само АИКБ бяха против, а КНСБ - въздържали се. БСК, КРИБ, БТПП и КТ "Подкрепа" обявиха, че ще подкрепят бюджета на Касата. Всички подкрепиха бюджета на ДОО, вкл. АИКБ, както и двата синдиката.

"Постигнахме много важни договорености благодарение на диалога с бизнеса и синдикатите. От бюджета отпадна данък "дивидент", отпадна СУПТО, отпадна увеличаването на осигурителната вноска от 2%, отпадна обвързването и автоматизма при определяне възражданията в определени сектори", заяви финансовият министър Теменужка Петкова при обсъждането на държавния бюджет. АИКБ ще се въздържи от подкрепа на държавния бюджета с аргумент, че все още има работни места, в които има обвързване със средната работна заплата.

Финансовият министър Теменужка Петкова отговори на АИКБ посочи, че е работа на съответните ръководители на ведомство и институция как да разпределят политиката по доходите."Тук оставаме възможността съответните ръководители на ведомства и на синдикатите да направят това, което ние не може да направим през държавния бюджет", каза Петкова.

Добри Митрев обяви, че БСК ще подкрепи държавния бюджет. Той смята, че ако работодатели и синдикати обединят усилията си, още в първите 6 месеца на 2026 г. да се намери верният политически слух и да се спестят част от разходите за лихви през следващите периоди. КРИБ и БТПП заявиха, че ще подкрепят държавния бюджет. Двата синдиката също дадоха своето „да".

И синдикати, и работодатели обаче припомниха, че очакват административна, пенсионна реформа и значително съкращаване на разходите в следващия бюджет за 2028 г.

Други от От страната и света

Йотова започва подбора за служебен премиер, при отказ очаква аргументи (Обзор)

Надя Младенова е новият шеф на кабинета на президента Задълбочен разговор с кандидатите за служебен премиер и аргументи при отказ от поста. Това очаква президентът Илияна Йотова от хората

Ужасът със Сияна се повтори - турски тир помете кола в насрещното и уби дете на 9 години (Обзор)

Шофьорът на камиона превишил скоростта с 36 км/ч, опитал да избяга, в кръвта му не са открити алкохол и дрога В този участък на смъртта няма камера, докога държавата ще мълчи

Кабинетът ту с шапка, ту без за Съвета за мир, Пеевски поиска бърза ратификация в НС (Обзор)

Следващото редовно правителство и парламент ще ратифицират присъединяването ни към Съвета за мир на Доналд Тръмп. Това стана ясно след медийни изяви на външния министър в оставка Георг Георгиев

Гараж се запали в Плевен, изгоряха кола и два скутера (Видео)

Лек автомобил и два мотопеда изгоряха при пожар в гараж на жилищна кооперация в Плевен. Инцидентът е станал тази вечер. Електрозахранването в квартала е било спряло временно

Тръмп изстреля златото над $ 5000, за година цената се вдигна с 84% (Обзор, графика)

Централните банки по света продължават да го купуват, но и все повече хора го търсят като алтернативна инвестиция За първи път в историята цената на златото задмина 5000 долара за тройунция

>