В Монтана посрещнаха бизнес делегация от далечен Китай

02.12.2025 16:18
В Монтана посрещнаха бизнес делегация от далечен Китай

КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

Заместник -кметът на община Монтана Станислав Станоев прие делегация от Китай, която идва за втори път у нас. Гостите са представители на високотехнологични компании с намерения да инвестират в нашия град и областта. На срещата присъства и областният управител Калин Хайтов.
„Радвам се да ви посрещна с добре дошли за ползотворно сътрудничество.", заяви Станоев. Той подчерта, че бизнес контактите ще придобият вече по- конкретни черти.
Представени бяха проекти от широк спектър – строителство на жилища и модулни титанови къщи, показаха титаново ваканционно селище и хотел от модерния материал, още туризъм, информационно-комуникационни технологии, електроника, здравеопазване и др.
Предложени бяха мерки за енергийна ефективност по модел на създадените в Китай smart city, които намаляват разходите за еленергия с до 60 процента.
Бизнесмен с добър професионален опит презентира иновативни роботизирани кухни, които могат да приготвят без грешките на готвача всяко ястие от българската кухня, подходящи за ресторанти, университети и социални комплекси. Според Станоев това може да се приложи пилотно поради липсата на квалифицирани кадри в готварството и ще предизвика небивал интерес у нас.
Областният управител на Монтана Калин Хайтов препоръча да се проучи закона за строителството в нашата страна. Бизнесмените от далечен Китай увериха, че предлагат и архитектурните решения за масивни жилищни блокове и зелени паркове като изказаха възхищението си от прекрасната ни природа.

Други от От страната и света

У нас още не съкращават редовни полети, но цените са с 10-15% нагоре

90% от авиокомпаниите ни оперират в чужбина, но някои вече прибират машините си Има опасност нови екоизисквания да вдигнат още повече стойността на авиационното гориво Авиокомпаниите в България вече

Вижте цялата политическа програма на "Прогресивна България"

Партията на Румен Радев "Прогресивна България" ще остави плоския данък и няма да го вдига. България няма да излиза от ЕС. Олигарсите ще бъдат изгонени от властта

Има ли саботаж с тира в тунел “Витиня” и свързан ли е с Юлиян Картофа? (Обзор)

Експертизата показа, че камионът, чийто шофьор отказа безплатната пътна помощ, е бил технически изправен Напълно изправен е бил тирът, блокирал тръбата на тунел “Витиня” на 13 април

Кои високи заплати в държавни фирми иска да намали министър Христанов (Обзор)

Възнагражденията на шефовете стигали до 15 хил., въпреки че предприятията били на загуба Примери за свръхвисоки заплати на директорите на държавните дружества въпреки лошите финансови резултати на

Защо поскъпват застраховки за коли и мотори? Проверяват две комисии (Обзор)

Скъпи ремонти и повече пътувания зад граница дърпат нагоре цените Две комисии - за финансов надзор и за защита на конкуренцията, обявиха във вторник, че започва проверка как застрахователните

>