Турция осъди атаките на украински дронове срещу два петролни танкера от "сенчестия флот" на Русия в Черно море

30.11.2025 13:07
Кораб от руския "сенчест флот" за незаконна търговия СНИМКА: Пиксабей

Турското правителство осъди атаките на украински дронове срещу два петролни танкера от "сенчестия флот" на Русия в Черно море в близост до Босфора в петък, съобщава Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Говорителят на Министерството на външните работи Йонджю Кечели заяви, че атаките срещу плавателните съдове "Кайрос" и "Вират" са извършени в рамките на изключителната икономическа зона на Турция и "са създали сериозни рискове за корабоплаването, живота, собствеността и безопасността на околната среда в региона".

В публикация в социалните мрежи късно снощи Кечели добави, че Турция провежда разговори със "заинтересованите страни", за да предотврати разпространението на войната в Украйна към Черно море и да защити икономическите интереси на Турция.

Украйна заяви, че е използвала морски дронове, за да атакува двата танкера край черноморския бряг на Турция в петък вечерта. Според информациите екипажите на двата плавателни съда са в безопасност.

По данни на Службата за сигурност на Украйна танкерите са били празни и са пътували към пристанището в Новоросийск, голям руски петролен терминал.

Базата данни OpenSanctions, която проследява лица и организации, замесени в заобикаляне на санкциите, описва плавателните съдове като част от т. нар. "сенчест флот" - кораби, използвани за избягване на санкциите, наложени на Русия след инвазията през 2022 г. в Украйна.

Украйна е извършвала успешни военноморски удари срещу руски кораби по време на войната, използвайки обикновено заредени с експлозиви морски дронове. Предишните мисии на Украйна обаче бяха като цяло ограничени до водите в северната част на Черно море, отбелязва АП.

Други от От страната и света

Турският енергиен пазар достигна 145 млрд. долара

Турският енергиен пазар достигна размер от 145 млрд. и създаде заетост за 300 хил. души. Данните бяха съобщени от председателя на Турската комисия за регулиране на енергийния пазар Мустафа Йълмаз

Изпратиха за преглед в психиатрично заведение мъжа, барикадирал се в кабинета на свой шеф в София

За преглед в психиатрично заведение е изпратен мъжът, който във вторник сутрин се барикадира в кабинета на свой шеф в София. Това съобщиха от пресцентъра на автобусното поделение "Земляне" на

Украйна заплаши Израел със санкции заради руски кораб с "крадено" зърно от Крим, акостирал в Хайфа

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че покупката на зърно от израелска страна от украински територии, окупирани от Русия, нарушава израелското законодателство

Шефът на болницата в Горна Оряховица: Продажба или до 2-3 месеца фалит

Общинските лечебни заведения да станат защитени, поиска в писмо до властта кметът Николай Рашков Хората на Радев: В настоящия момент приватизацията е прибързан и рискован ход Вихър от противоположни

18-годишно момиче загина при катастрофа в Искърското дефиле

Тежка катастрофа затвори пътя в Искърското дефиле за часове. Загинало е 18-годишно момиче. Пътят е второкласен и води към София. Поне 10 метра от мантинелата са разрушени

>