Киев: Все още се сражаваме в Купянск, градът не е паднал, както твърди Русия

29.11.2025 08:36
Главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски. СНИМКА: Фейсбук

Украинските сили бранят позициите си и преследват диверсионните групи в североизточния град Купянск въпреки изявленията на Москва, че войските ѝ го контролират напълно, съобщи главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), цитиран от Ройтерс и БТА.

"Нашите войници продължават да предприемат както отбранителни, така и издирвателно-ударни действия", написа ген. Олександър Сирски в телеграм, след като посети този участък от фронта, намиращ се в Харковска област. "Тези действия се предприемат ежедневно като част от комплексни мерки за стабилизиране на положението в Купянск. Правят впечатление мащабите на лъжите на руското ръководство за ситуацията в Купянск."

Русия превзе Купянск още в първите седмици на инвазията през 2022 г., но по-късно същата година украинските войски си го върнаха.

Миналата седмица руският президент Владимир Путин каза, че градът отново е в ръцете на Москва, а в четвъртък, при посещение в Киргизстан в Средна Азия, той повтори, че градът е изцяло под руски контрол.

Сирски обаче отхвърли тези твърдения. 

По думите му украинските сили "удържат определени рубежи и усилват огневия натиск върху врага така, че да блокират пътищата му за снабдяване".

РУСКАТА АРМИЯ АТАКУВА И ПОКРОВСК

Силите на Москва контролират около една пета от територията на Украйна на фона на дипломатически совалки за постигане на мир. Сред усилията за уреждане на конфликта е и най-новият мирен план на САЩ, който сега включва и принос от европейските съюзници на Киев.

Наред с до голяма степен разрушения Купянск друга цел на руските сили е Покровск, важен транспортен възел пò на юг в Донецка област. 

В четвъртък Путин каза, че руските сили контролират 70% от Покровск, наричан в Русия със съветското си име Красноармейск.

Вчера руското Министерство на отбраната съобщи, че войските му са превзели два от крайните квартали на града.

В четвъртък Сирски каза, че украинските войски блокират опитите на руските сили да предприемат нови нападения срещу Покровск и съседния Мирноград. Снощи във вечерната си сводка украинската армия съобщи, че руските сили са предприели 65 атаки в опит да пробият украинската отбрана в района.

Русия завоюва позиции и още пò на юг, в Запорожка област.

Според украинския военен блог "Дийпстейт" (DeepState ), който използва данни от открити източници, за да следи разположението на двете армии, украинските войски се опитват да създадат още една отбранителна линия в района на град Гуляйполе, за да противостоят на руските атаки.

 

Други от От страната и света

Задържаха четирима мъже докато крадат дизелово гориво от товарен автомобил

На 27.04.2026 г., около 21.50 часа, при извършване на обход с патрулен автомобил по третокласен път между градовете Гурково и Николаево на обособен тир-паркинг

Министерството на туризма координира подготовката за летния сезон

Министерството на туризма проведе координационна среща с представители на държавната и местната власт и контролните органи във връзка с подготовката за летен сезон 2026 по Северното Черноморие

Прокуратурата: Падналото момче от перилата на НДК не е бутнато

Не се потвърждава първоначалната версия за бутане на 14-годишното момче, което падна заедно с част от перилата на тераса на НДК. Това стана ясно от думите на говорителя на Софийската районна

Кола удари майка с детска количка на пешеходна пътека в Казанлък, няма сериозно пострадали

На 26.04.2026 г., около 11:05 ч., в Казанлък, на ул."Отец Паисий Хилендарски" до кръстовището с бул."Никола Петков" е настъпило пътнотранспортно произшествие

Хванаха 61-годишен с близо 3 промила алкохол в Провадия

61-годишен мъж от с. Бозвелийско е задържан от полицията в Провадия, след като е шофирал с висока концентрация на алкохол в издишания въздух. Шофьорът е спрян вчера по обяд

>