Фискалният съвет със 17 препоръки за бюджета

28.11.2025 15:30 Румяна Дeнчeва
Симеон Дянков, председател на Фискалния съвет

17 важни препоръки към бюджета обяви Фискалният съвет. Най-важните от тях са че приходите са надценени, разходите са големи, а бързото задлъжняване оскъпява заемите.  и от тях трябва да се отменят автоматичните индексирания за възнагражденията в някои сектори, които водят до бюджетен дисбаланс.

Експертите оценяват, че икономическият растеж е значителен, но има външни рискове за темповете му заради неизвестните около възстановяването на водещи европейски икономики. Прогнозата за инфлацията е достоверна, но има висок риск да се окаже по-висока заради експанзионистичната фискална политика. Предлага се създаване на буфер за структурни реформи.

Правилото за размер на публичния сектор до 40% от БВП, нетно от разходите за еврофондове, е нарушено през 2026 г. и остава такова през следващите години, предупреждават от съвета.

Оценката на надценените приходи показва риск от неизпълнение на данъчните приходи с от 3,5 до 4,7 млрд. евро., в зависимост от допусканията за развитието на структурата на БВП, показва анализът им. Предложените от финансовото министерство мерки за изсветляване на икономиката ще доведат максимум до 25% от очакваните от тях приходи, подчертават от фискалния съвет.

Експертите на съвета оценяват счита увеличението на осигурителната вноска с 2 процентни пункта и на данъка върху дивидентите с 5 процентни пункта като решения с отрицателни последици върху икономиката и поведението на стопанските субекти.

Чрез държавните разходи и увеличаването им до близо 5% от БВП променят съотношението публичен и частен сектор . Издържаният от бюджета сектор вече достига 45,8% от БВП, което е над предвиденото ограничение в Закона за публичните финанси от 40%. Големият публичен сектор ще ограничи и икономическия растеж и възможностите за възстановяване след кризи, предупреждават финансистите. Една от ключовите препоръки е да бъдат премахнати всички числови правила, водещи до процикличност на разходите.

С притеснителни темпове нараства размерът на консолидирания държавен дълг – увеличава се до 29% от БВП за тази година и достига до 37% от БВП в края на разглеждания период. Разходите за лихви също растат – от 0,5 млрд. евро. за 2024г. и до 1,7 млрд. евро. през 2028 г. , пресмятат от съвета. И прогнозират, че рязкото нарастване на дълговото бреме ще доведе до увеличаване на цената на финансиране на дълга на международните пазари.

Продължаващата политика за отчисляване на 100% от дивидентите от държавните предприятия в средносрочен план ще доведе до тяхната декапитализация, невъзможност за развитие и поддържане на конкурентоспособност. Освен това, политиката на кроссубсидиране и преразпределение между държавните предприятия, каквото представлява отнемането на 100% от печалбата под форма на дивидент и преразпределянето му чрез капитализация на определени други, е политика на много рискове.

Други от От страната и света

Ирландски производител на сладки изделия купи българската компания "Престиж-96"

Европейският производител на сладки изделия и снаксове "Валео Фуудс Груп“ (Valeo Foods Group) обяви днес, че е постигнал споразумение за придобиване на 100 процента от българската компания

Столичният инспекторат глоби фирма и шофьори за изхвърляне на земни маси

Столичният инспекторат състави 4 акта за административни нарушения при проверка в с. Бистрица, м. „Хумата", във връзка с нерегламентирано транспортиране и изхвърляне на земни маси

Инж. Здравко Бакалов оглави Южноцентралното държавно предприятие в Смолян

Със заповед на министъра на земеделието и храните Иван Христанов от 17 март 2026 г. инж. Здравко Бакалов е назначен за директор на Южноцентрално държавно предприятие. Инж

На енергийна комисия: Забраняват на енергийния министър да преструктурира БЕХ

Министърът на енергетиката, в качеството му на орган, упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала на „Български енергиен холдинг" ЕАД да не предприема действия по промяна на

Софийският съд отхвърли искане на прокуратурата за експертиза с Кьовеши по делото „Петков“

Софийският градски съд отказа искане на прокурор Ангел Кънев по делото срещу Кирил Петков да бъде направена експертиза на видеофайл с изслушване на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши пред

>