Рецидивист плати на такси с реквизитно копие на 20 евро във Варна

26.11.2025 12:17 Надежда Алексиева
Снимка: Пресцентър на МВР Варна.

Таксиметров шофьор във Варна е бил измамен от клиент, който му платил за услугата с фалшива 20–еврова купюра, т. нар. реквизитно копие, предлагано в онлайн магазини като атрибут за музикални клипове, филми и събития, съобщават от пресслужбата на полицията в морския град.

Шофьорът публикувал в социалните мрежи съобщение със снимки на мъж и информация за фалшивата банкнота.

Служители на отдел Икономическа полиция установили започнали разследване и установили, че на 21 ноември, при таксиметрова услуга клиент е заплатил именно с този паричен знак, а шофьорът впоследствие разбрал, че е неистински.

Изяснена е самоличността на извършителя – 34-годишен мъж, многократно осъждан и с предишни наказания за идентично престъпление. В хода на процесуално-следствените действия са иззети доказателства, пряко свързани с деянието.

Установено е, че използваното евро е т.нар. реквизитно копие, предлагано в онлайн магазини като атрибут за музикални клипове, филми и събития. По левия му край е изписано „ONLY FOR MOTION PICTURE PURPOSES – COPY", а при преглед на холограмата вместо символа на еврото се вижда надпис „COPY".

Липсват и всички характерни защитни елементи на истинските парични средства. Мъжът е задържан за срок до 24 часа. Образувано е досъдебно производство по чл. 209 от НК, като материалите са докладвани на прокуратурата.

ОДМВР–Варна продължава активната си превантивна кампания във връзка с очакваното въвеждане на еврото в Република България.

Други от От страната и света

Илияна Йотова поздрави мюсюлманската общност за празника Рамазан Байрам

Президентът Илияна Йотова поздравява българските мюсюлмани по случай празника Рамазан Байрам. "В днешния разделен и конфликтен свят традицията на Рамазан Байрам ни припомня силата на споделянето

Сега фермерите могат да разширят стопанствата си чрез наем на земя

Кампанията на „Агрион“ за тайни търгове дава шанс за нови площи до 4 април Все повече земеделски производители търсят нови имоти, за да разширят стопанствата си

Охранител набил седмокласник в училище в Севлиево

Шокиращ случай на агресия в СУ „Васил Левски“ в Севлиево. Ученици заснеха клип как охранител нанася удари на седмокласник в класната стая, съобщи Би Ти Ви. Всичко се случва в сряда след седмия час

Спешни проверки във фонд “Култура”, след като одобри 335 хил. за Иво Аръков

Финансистът на организацията работел по 1 час на ден Актьорът прави концерти и филм със свои пари, чака решеното финансиране Как и на кого Националният фонд “Култура” дава пари за проекти

Иван Хиновски: Скоро договорът с "Боташ" ще стане изгоден

Както се движат нещата с цените на петрола и газа, в най-скоро време договорът с "Боташ" ще стане изгоден. Такова мнение изрази по БНТ председателят на Българския енергиен и минен Форум Иван Хиновски

>