Гърция обяви албански журналист за персона нон грата

26.11.2025 07:53 Бойка Атанасова, Атина
Гърция

Пускал провокативни публикации за страната, отнасящи се до албански територии

Гръцките власти обявиха албанския журналист Артан Ходжа за персона нон грата в неделя, като му забраниха да влиза в страната.

Ходжа се опитал да пътува до Гърция в неделя сутринта, когато бил спрян за официална проверка на граничния пункт Какавия. По време на паспортния контрол той бил информиран, че не му е позволено да влиза в страната, тъй като се смята за заплаха за обществената сигурност или международните отношения на една или повече държави-членки на ЕС.

Журналистът е посещавал Гърция и публикувал провокативни публикации в социалните си мрежи, отнасящи се до албански територии. В профила му има снимки на Акропола, както и на Гробницата на незнайния воин на площад "Синтагма". Според информация обаче, капката, която преляла чашата, е посещението му в Коница през януари 2024 г., където публикувал снимка, на която прави характерния жест на двуглав орел пред гръцкото знаме.

През ноември 2024 г., по заповед на Специалната прокуратура (SPAK), Ходжа е арестуван и поставен под домашен арест по обвинения в „участие в престъпна организация".

Ходжа, освен с полицейските си репортажи, е известен и със своите силно антигръцки позиции. Във всяко албанско телевизионно предаване с теми срещу Гърция или гръцкото малцинство, той винаги присъства и дори има водеща роля, пише сайта himara.gr

Други от От страната и света

Пожарникари спасиха куче, паднало в шахта

Спасиха куче, пропаднало в шахта в Силистра, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 9 март. Животното е спасено от екип на

Служители на градския транспорт в Русе излязоха на протест

Служители в градския транспорт в Русе излизат на протест. Хората настояват за осигуряване на средства от бюджета за поне 5% увеличение на основните месечни заплати със задна дата от 1 януари

Терзиев: 141 млн. евро европейско финансиране за електротранспорт са под риск

След отлагането на доклада за транспортната мрежа на столицата, предупреди кметът София пропусна възможност да кандидатства за 141 млн. евро европейско финансиране по Програма „Околна среда"

Шофьор помете паркирани коли в столичен квартал, жена е избягала от инцидента

Жители на столичния квартал "Гоце Делчев" осъмват с пометени коли, звънят в полицията и с изненада разбират, че през нощта колоната от автомобили пред блока им е била отнесена с висока скорост от

Съпруг заплаши жена си с убийство, син преби майка си

Полицаите в Горна Оряховица задържаха 31-годишен от с. Драганово, заканил се с убийство на съпругата си. Сигнал за случая е получен преди обяд на 9 март

>