Проверяват сигнал за изтичане на течен тор по дере към приток на река Върбица край Момчилград

11.11.2025 16:09
Река Върбица Снимка: Архив

Замърсяване на Челер дере, приток на река Върбица, предизвика спешна проверка от страна на няколко институции, съобщават от Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) на страницата си в интернет.

По думите на Мариана Колева от Регионална инспекция по околна среда в Хасково (РИОСВ) - Хасково е установено, че има изтичане на течен тор по дерето, а източникът е кравеферма, но самата течност е от площадката, на която се съхранява и която е на общинска земя. Тя допълни, че по Закона за водите случаят не е от компетенциите на РИОСВ – Хасково, а по-скоро на „Басейнова дирекция“. 

Проверката е по постъпил в РИОСВ в Хасково сигнал за замърсяване. Мястото е било посетено както от експерти на РИОСВ – Хасково, така и от Басейнова дирекция (БД) „Източнобеломорски район“ – Пловдив. На Регионална лаборатория – Хасково към ИАОС е възложено от БД „Източнобеломорски район“ вземане на проби. 

Взети са две проби от повърхностни води на 250 метра след заустване на сухото дере в Челер дере и на 400 метра преди заустване на дерето. На място са измерени стойностите по показатели pH, разтворен кислород, наситеност на кислород, електропроводимост и температура на водата, пише БТА. 

Мариана Колева каза също, че това е пореден сигнал, но освен това по закон за замърсяването на почвите с торов отпадък компетентен е кметът на общината. Той има правомощията да предприеме административни мерки със съответните санкции.

Само преди ден, за замърсяването оповестиха от общинската администрация в Момчилград и настояха компетентните държавни институции да предприемат незабавни и ефективни мерки срещу „системните нарушения, извършвани от кравефермата“. Според публикуваната на интернет страницата на общинската администрация позиция, настоящото замърсяване е пореден случай, в който от обекта изхвърлят животински тор върху републиканския път Момчилград – Крумовград, установен от служители на общинската администрация.

Въпреки многократните сигнали и извършените проверки през последните месеци, от страна на отговорните институции до момента не са предприети ефективни мерки за опазване на околната среда, пише в публикацията. 

Други от От страната и света

Пожар е възникнал в жилищен блок в Перник, открито е тяло

Пожар е възникнал в жилищен блок в Перник, открито е едно тяло. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“  – МВР, за БТА. В 6,51 ч

18-годишен гърмя с пистолет от движеща се кола

18-годишен младеж от Перник е задържан за хулиганство, след като е произвел изстрели с газ-сигнален пистолет от движещ се автомобил. Инцидентът е станал късно вечерта на 30 април на ул

Пешеходец на 52 години е пострадал при катастрофа във видинското село Новоселци

Пешеходец е пострадал при пътнотранспортно произшествие в село Новоселци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин, цитирани от БТА. Сигналът за инцидента е подаден на 1 май в дежурната част

Николай Найденов обсъди възможности за засилване на сътрудничеството ни с Турция

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов участва в 17-то издание на Европейския конгрес на ITS 2026 в Истанбул. Събитието е ключово в областта на интелигентната

Йотова вика партиите на консултации във вторник

В съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията президентът Илияна Йотова ще проведе консултациите с представители на парламентарните групи в 52-рото Народно събрание

>