Радев: Промените в глобалната икономика изискват създаването на нови сътрудничества в международен план

03.11.2025 16:52
СНИМКА: Прессекретариат на президентството

Президентът проведе среща с представители на Асоциацията на почетните консули в България

България разчита на усилията на почетните консули от цял свят в страната ни да допринасят за откриване на нови партньорства в сферите на икономиката, търговията, иновациите, образованието, туризма. Страната ни може да е по-видима, като възстанови позициите си и изгради нови сътрудничества у нас и зад граница в условията на динамична геополитическа среда. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на среща днес в президентската институция с ръководството на Асоциацията на почетните консули в България (АПКБ). Съставът на асоциацията включва представители на повече от 50 държави, в част от които България няма дипломатическо представителство. Това съобщиха от прессекретариата на президентството.

По думите на държавния глава промените и предизвикателствата в глобалната икономика изискват създаването на нови сътрудничества в международен план. Сътресенията в световен мащаб налагат повишаване на устойчивостта на съществуващите партньорства, но и диверсификация в икономическите и търговски отношения, в сферата на енергетиката и туризма, заяви президентът. Румен Радев допълни, че за България е важно да възобнови партньорствата си с държави и региони, с които е имала изградени дългогодишни двустранни отношения.

Ще продължаваме да разчитаме на ангажираността на АПКБ за установяване на още по-интензивно сътрудничество за популяризирането на България, на нашите културни и научни постижения, възможностите за туризъм, за привличането на нови инвеститори и партньори в нашата страна, подчерта държавният глава. Като перспективни сектори бяха откроени области като иновации, образование и туризъм. „Задълбочаването на обмена в образованието и науката дава трайни и дългосрочни резултати, които стимулират контактите между хората и бизнеса", заяви Румен Радев. Обща бе позицията, че за да се подобри обменът между държавите, е необходимо ускоряване на процеса по издаване на визи от страната ни, което изисква целенасочени усилия, както за ангажиране на необходимия брой служители, така и за дигитализация на процеса.

Българските компании от сферата на високите технологии и иновациите са изключително успешни и страната ни се утвърждава като център на информационните технологии в Югоизточна Европа, посочи още президентът. По думите му, сътрудничествата в технологиите на бъдещето носят ползотворен резултат, когато надхвърлят държавните граници и се мултиплицират на международните пазари.

По време на срещата бе подчертано, че успешното развитие на двустранни отношения, в която и да е сфера от взаимен интерес, изисква България да утвърждава върховенство на правото. От асоциацията поздравиха държавния глава за системните му действия в тази посока и го призоваха да продължи да вдига флага на върховенството на закона. Президентът посочи, че са необходими още гаранции за защита на частната собственост и на свободния бизнес, като изрази надежда обществената енергия да укрепи демократичните процеси.

От Асоциацията на почетните консули в България, по чиято инициатива се проведе днешният разговор, изразиха желание за регулярност на срещите с държавния глава с цел установяване на трайно сътрудничество, за да се подпомогне развитието на двустранните отношения в търговската, икономическата, културната и научната сфера.

Други от От страната и света

Само за 3 г. българите спечелиха още 5 млрд. към спестяванията си за втора пенсия

Балансовите активи на всички пенсионни фондове са над 30 млрд. лв. В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели “24 часа” започва поредицата "Умно за

Един е загинал, а 15 са ранени при катастрофи през изминалото денонощие

Загинал е един човек, а 15 са ранени при катастрофи през изминалото денонощие в страната , съобщиха от МВР на сайта си. За изминалите 24 часа тежките катастрофи с пострадали са 11

Антон Кутев: Движението "Трети март" няма общо с президента Радев

"Доколкото разбирам, движението "Трети март" няма общо с президента Радев!". Това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ бившият  говорител на служебните правителства на Румен Радев, Антон Кутев

Соломон Паси: България влиза в „главния мозък“ на ЕС с еврозоната

Той смята, че България трябва да номинира управителя на БНБ Димитър Радев за председател на ЕЦБ Моята професия е да правя заключения", казва Соломон Паси

Виж точно колко време няма да работят онлайн банкирането, картите и банкоматите по Нова година (графика)

Банкомати, онлайн банкиране и ПОС терминали ще бъдат на пауза около празниците заради въвеждането на еврото. При повечето банки тя ще трае от 21 часа на 31 декември до 1 часа на 1 януари

>