ВАС: Съюзът на учените да напусне имота в Стария Пловдив!

31.10.2025 18:02 Ваня Драганова
Базата на Съюза на учените в Стария Пловдив

Имаме 2 камиона архив, ние сме организация на 60 г., търсим варианти, казва шефът на организацията

Съюзът на учените трябва да освободи къщата в Стария град на Пловдив. Това следва от окончателното решение на ВАС, с което издадената от областния управител Христина Янчева през септември м. г. заповед за изземване на имота е потвърдена като основателна и законосъобразна.  Мотивът тогава беше, че сградата е необходима на Министерството на културата, което планира там ремонт. Имотът е предоставен на Съюза на учените през 2009 г. за срок от 10 години, след това ползването му е удължено с анекс. 

От организацията на учените тогава реагираха, че в къщата се провеждат значими събития, а и имат много книги и богат архив, които няма къде да сложат. Адвокатката на съюза Елена Гунчева оспори заповедта и през април т. г. Административният съд в Пловдив я отмени с мотива, че имотът се ползва за държавни нужди, които няма как да бъдат задоволени по друг начин. Последва жалба във ВАС, който се произнесе по точно обратния начин. Върховните магистрати подчертават, че максималният срок за учредяване на право на ползване върху държавен имот е 10 години, той вече е изтекъл и не може да бъде удължен с анекс, трябва да се започне нова процедура. 

"Ние сме организация на 60 години, имам 2 камиона архив. Търсим варианти, предстои ни среща с проф. Христина Янчева. Имаме нейното уверение, че ще ни подкрепи да си запазим сградата", коментира председателят на Съюза на учените за Пловдив проф. д-р Владимир Андонов.

Очаква се разговорите да се състоят в началото на следващата седмица, след като областният управител се завърне от Брюксел. 

Други от От Пловдив

Подменят увредени при катастрофи мантинели в Пловдив

Нови съоръжения вече има на "Скобелева майка" и на Коматевския възел Продължава подмяната на мантинелите на ключови пътни участъци в Пловдив, увредени при пътнотранспортни произшествия

Оставиха в ареста дилърите, хванати с над 4 кг кокаин и 200 грама марихуана в Пловдив и Крумово

Пловдивският апелативен съд потвърди взетата от окръжните магистрати мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо двамата мъже, арестувани в Пловдив и в близкото село Крумово с големи

Хванаха пиян руснак зад волана в Кючука, не успя да духне в дрегера и отнесе 2000 лв. глоба

Над 30 пъти пробвал, но така и не дал качествена проба Глоба в размер на 2000 лв. (1022,58 евро) трябва да плати руснак, спипан да кара почерпен в пловдивския кв. "Кючук Париж"

Предлагат видния историк Стефан Шивачев за почетен гражданин на Пловдив

Бил е 29 години директор на Историческия музей, негови са заслугите и за много паметници в града Общински съветници от различни групи предлагат историкът Стефан Шивачев да бъде удостоен със званието

573 деца от Пловдив останаха без място в яслите

Класирани са едва 21 малчугани  573 деца останаха без място в яслата след третото класиране за прием в детските градини, което се проведе на 19 март, съобщиха от Общината

>