Ученици от Монтана влязоха в ролята на граждани: „Ден на отворените врати" в районния съд и прокуратура

28.10.2025 18:54 Камелия Александрова
Ученици от ФСПГ „Васил Левски" – Монтана влязоха в ролята на граждани. Снимка Камелия Александрова

По повод Европейския ден на правосъдието (отбелязван на 25 октомври от 2003 година), Районен съд – Монтана отвори врати за единадесетокласници от Финансово-стопанската профилирана гимназия „Васил Левски". Инициативата, която цели да доближи младите хора до съдебната система, тази година се проведе за първи път в партньорство с Районна прокуратура – Монтана, което осигури на учениците по-пълен поглед върху правораздаването.

Гостите бяха посрещнати от председателя на съда, съдия Десислава Цветкова, която ги приветства в Съдебната палата. Съдия Цветкова окуражи гимназистите да задават всякакви въпроси, за да разберат какво представлява съдът и съдебната система и да знаят кой е органът, който защитава техните права и законни интереси. Тя представи и колегите си: съдия Даниел Псалтиров от Наказателното отделение и прокурор Иван Карагьозов – заместник-районен прокурор.

Срещата на младежите със съдия Псалтиров и прокурор Карагьозов премина под формата на открита дискусия. Във фокуса на разговора бяха поставени следните важни теми: дефиниране на престъплението – кога едно деяние се определя като такова и кога се приема, че има вина; наказателната отговорност, свързана с употребата на наркотици.

Диалогът обхвана и проблеми, които са във фокуса на общественото внимание – насилието между деца, носенето на хладно оръжие, както и катастрофи и инциденти на пътя с деца и предизвикани от деца и младежи. Обсъждането стигна до осмисленото участие на всеки един от нас в обществото, нашите задължения като граждани и влиянието на изкуствения интелект върху ежедневието.

В срещата се включиха и представителите на ФСПГ - заместник-директорът Йорданка Василева и учителят по икономически дисциплини Мариета Митова, което подчертава ангажимента на учебното заведение към гражданското образование.

Други от От страната и света

Терзиев: За 5 мин. от “Надежда” до северната тангента по новия бул. “Рожен”

Вместо за 26 минути, вече ще пътуваме само 5 минути от железопътния надлез в „Надежда" до Северна скоростна тангента по новоизградения бул. „Рожен". Поредна стъпка в последователната ни работа за

Мъж пострада при трудова злополука в завод в Костинброд

Мъж пострада при трудова злополука в завод в Костинброд, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 18 декември. При почистване на контейнер за отпадъци служител е бил ударен от металната врата на

Рухна камбанария на църква в Брегово, от общината иска помощ от държавата

Срути се една от двете камбанарии на църквата „Успение Богородично" в Брегово. Падналият градеж е повредил оградата на храма и една от стените му. Според кмета на града Илиян Бърсанов няма пострадали

Община Несебър отличи 10-те най-добри спортисти за 2025 година

Община Несебър отличи най-изявените си спортисти за 2025 година – състезатели, които с постиженията си през годината донесоха престиж, медали и признание за общината на национално и международно ниво

Отчетоха повишение на фините прахови частици в няколко градове в страната

Повишение на фините прахови частици в няколко градове в страната в четвъртък, 18 декември, отчетоха от Изпълнителната агенция по околна среда. Според данните от всекидневния бюлетин

>