Персонален НОИ от "24 часа": Майчинството се зачита за трудов стаж

26.10.2025 07:00
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Снимка ГЕОРГИ КЮРПАНОВ-ГЕНК

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт. В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg. За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".

Първото ми дете е родено на 1.04.1982 г., а второто на 16.10.1983 г., като работех по 8 дни, преди да изляза в 45 дена преди раждането и за двете деца. Колко години от този период се признават за стаж? Елена Петкова

Първият нормативен акт, който регламентира периодите на бременност, раждане и отглеждане на малко дете за трудов стаж за пенсиониране на жените-майки и осиновителки, вкл. и на неработещите жени майки и осиновителки, е Постановление на Министерски съвет № 61 от 28.12.1967 г. за насърчаване на раждаемостта. То урежда зачитането на трудов стаж на жените майки и осиновителки, които са работили по трудов договор или са били членове на трудово-кооперативни земеделски стопанства (ТКЗС), както и на неработещите майки и на осиновителките, включително и на редовните студентки, за периодите на бременност, раждане и отглеждане на малки деца. Постановлението е в сила от 1.01.1968 г. до 2.07.1984 г., вкл.

С разпоредбата на т. 9, ал. 1 от ПМС № 61/1967 г. е указано, че на работничките и служителките се разрешава от 1 януари 1968 г. платен отпуск поради бременност и раждане в следните размери:

След изтичане на платения отпуск по т. 9, ал. 1 от Постановлението майката работничка или служителка, при поискване има право и на неплатен отпуск за отглеждане на детето на основание т. 9, ал. 2 от същото постановление, както следва:

Идентични платени и неплатени отпуски са регламентирани и в разпоредбите на чл. 60 и чл. 61 от Кодекса на труда от 1951 г. (КТ/1951 г.) (отм.).
Съгласно чл. 60 от КТ/1951 г. в редакцията му, съгласно изменението от 1968 г. (ДВ, бр. 15 от 1968 г., в сила от 1.01.1968 г., отм. бр. 26 и 27 от 1 и 4 април 1986 г.) работничката или служителката има право на отпуск (платен) поради бременност и раждане със същата продължителност като платените отпуски по т. 9, ал. 1 от ПМС 61/1967 г., от които 45 дни преди раждането. Съгласно чл. 61 от КТ/1951 г., в редакцията му в сила от 1.01.1968 г., след ползването на отпуска по чл. 60 работничката или служителката има право и на неплатен отпуск, който се зачита за трудов стаж и който е с размерите на неплатения отпуск по т. 9, ал. 2 от ПМС 61/1967 г.

При зачитането на трудов стаж по този ред на жените-майки се признава стаж в посочените по-горе размери, като 45 календарни дни от тях се броят преди датата на раждането на детето, а останалите - в зависимост от поредността на детето - след раждането.

По този ред се признава трудов стаж и на неработещите жени-майки и осиновителки от 1 януари 1968 г. до 2 юли 1984 г., включително.
Документът, който служи за удостоверяване на трудов стаж за период на майчинство, ползвано в рамките на трудово правоотношение, е редовно заверена трудова книжка или издадено от осигурителя удостоверение за трудов/осигурителен стаж обр. УП-3.

Други от От страната и света

Димитър Ганев: Местните избори през 2027 г. ще определят бъдещето и на ГЕРБ, и на ПБ

Електоралната подкрепа за Румен Радев и формацията му „Прогресивна България" се превърна в „цунами", а не просто във вълна заради съвпадение на четири ключови мотива сред избирателите

Учител на месеца искал да ликвидира хора от екипа на Тръмп (Обзор)

Първата дама бързо разбрала за стрелбата, президентът мислел, че е паднал поднос Мъжът, арестуван след нападение в хотел “Хилтън”, където се е провеждала вечерята на кореспондентите от Белия дом с

Моторист е загинал в катастрофа с микробус край Капитан Димитриево

Млад моторист е загинал в катастрофа с микробус при разклона за село Капитан Димитриево, Община Пещера, днес следобед. Това съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав

Сухи треви и стърнища горят при 97 км на "Тракия" в посока София, задимяването е голямо

Сухи треви и стърнища горят при 97 км на автоматистрала "Тракия" в посока София, съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи (МВР) в Пазарджик Мирослав

Крахът в София и една амбициозна жена били май проблем на ГЕРБ, не емоционалната оставка на кмета Живко Тодоров

Различните лагери се опитват да сглобят пред Борисов свое “партийно лего”. Така че причините за загубата да са по вина на “лошото другарче” Как в ГЕРБ ще работят и живеят в опозиция

>